• rozwiń

Temat: Energetyka

Niemiecki koncern stawia na OZE. Rezygnuje z gazu, węgla i atomu

Niemiecki koncern stawia na OZE. Rezygnuje z gazu, węgla i atomu
Foto: sxc.hu Foto: Niemcy coraz bardziej stawiają na OZE

Największy niemiecki koncern energetyczny Eon skoncentruje się w przyszłości na odnawialnych źródłach energii (OZE). Produkcja energii elektrycznej z gazu, węgla i atomu - dotąd najważniejsza w firmie - zostanie przekazana w 2016 roku nowej wydzielonej spółce.

Radykalna przebudowa koncernu to reakcja na wdrażany w Niemczech "zwrot energetyczny" polegający na całkowitej rezygnacji do roku 2022 z energii atomowej oraz systematycznym zwiększaniu udziału energii ze źródeł odnawialnych, a także na obniżaniu emisji CO2 - o 40 proc. do 2020 roku.

Drastyczne zmiany globalnych rynków energii, innowacje techniczne i rosnące, coraz bardziej zindywidualizowane oczekiwania klientów wymagają odważnego zainicjowania czegoś nowego. Dotychczasowy szeroki profil handlowy Eonu przestał odpowiadać nowym wymaganiom. Dlatego chcemy dokonać radykalnej zmiany.

Oświadczenie Eon

Za szeroki

Prezes Eon Johannes Teyssen powiedział w poniedziałek w Duesseldorfie, że obszar konwencjonalnych źródeł energii coraz bardziej różni się od rynku nowych źródeł energii. Coraz trudniej jest zajmować się obiema dziedzinami w jednej firmie - wyjaśnił menedżer.

"Drastyczne zmiany globalnych rynków energii, innowacje techniczne i rosnące, coraz bardziej zindywidualizowane oczekiwania klientów wymagają odważnego zainicjowania czegoś nowego. Dotychczasowy szeroki profil handlowy Eonu przestał odpowiadać nowym wymaganiom. Dlatego chcemy dokonać radykalnej zmiany" - czytamy w oświadczeniu przewodniczącego rady nadzorczej Eonu, Wernera Wenninga.

Nie będzie zwolnień

Koncern zapewnił, że podział przedsiębiorstwa nie pociągnie za sobą zwolnień pracowników.

Nowa spółka, która zostanie wydzielona z koncernu w 2016 roku, ma dysponować rezerwami finansowymi w wysokości 14,5 mld euro przeznaczonymi na likwidację elektrowni atomowych.

Zadłużenie Eonu z lat poprzednich wynosi 31 mld euro. Jak pisze agencja dpa, również w tym roku należy spodziewać się strat. Giełda zareagowała pozytywnie na informacje o przebudowie koncernu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane