• rozwiń
  • WIG20 2324.21 +0.38%
  • WIG30 2675.13 +0.38%
  • WIG 60527.98 +0.25%
  • sWIG80 11893.09 -0.38%
  • mWIG40 4108.62 -0.02%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

7,5 mld euro popłynie do Grecji. Jest zielone światło

7,5 mld euro popłynie do Grecji. Jest zielone światło
Foto: Shutterstock Foto: EMS dał zielone światło na wypłatę 7,5 mld euro dla Grecji

Rada dyrektorów Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS) zatwierdziła drugą wynoszącą 10,3 mld euro transzę pomocy dla Grecji. Zarządzający tym funduszem dali też zielone światło na wypłatę z tej puli 7,5 mld euro. Uwolnienie reszty będzie zależeć od reform.

Dzięki tym środkom Grecy będą mogli spłacić długi u zagranicznych wierzycieli, a także sfinansować krajowe potrzeby pożyczkowe. Techniczna decyzja EMS była możliwa, dzięki politycznej zgodzie na wsparcie Aten, jakiej pod koniec maja udzielili ministrowie finansów państw strefy euro.

Dobra droga Grecji

Dyrektor zarządzający EMS Klaus Regling oświadczył w piątek, że dzięki podjętym reformom Grecja jest na dobrej drodze by powrócić do wzrostu gospodarczego. Kraj ten od 2008 roku praktycznie bez przerwy jest w recesji. Widoki na poprawę sytuacji pokazały się już jakiś czas temu, ale zamieszanie polityczne związane ze zmianą władzy i kolejnymi negocjacjami z międzynarodowymi wierzycielami uniemożliwiły wzrost.

Komisja Europejska przewiduje, że koniec recesji nastąpi w Grecji jeszcze w tym roku, a w przyszłym gospodarka kraju osiągnie dynamikę 2,7 proc.

Kiedy kolejna transza?

Pozostałe 2,8 mld euro z drugiej wynoszącej 10,3 mld euro transzy pomocy ma zostać wypłacone, kiedy Grecja wypełni kolejne wymogi wierzycieli i rozliczy krajowe zadłużenie. Łącznie z zatwierdzonymi w piątek środkami Grecja otrzyma od EMS 28,9 mld euro z programu, którego łączna wartość wynosi do 86 mld euro.

W maju i czerwcu grecki parlament uchwalił szereg przedsięwzięć oszczędnościowych, w tym zmiany w systemie emerytalnym i podwyżki podatków w zamian za kolejną transzę pomocy.

Działania te spotkały się z protestami, które cały czas przetaczają się przez Grecję. W środę tysiące obywateli tego kraju demonstrowało w Atenach przeciwko zdominowanemu przez lewicę rządowi i kolejnym działaniom oznaczającym zaciskanie pasa.

Grecja jest zależna od pomocy międzynarodowych kredytodawców od 2010 roku. Obecny program pomocowy jest już trzecim z kolei.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane