• rozwiń

Egipski miliarder chce kupić wyspę. I oddać ją uchodźcom

Egipski miliarder chce kupić wyspę. I oddać ją uchodźcom
Foto: CC BY SA Wikipedia/ Naguib Sawiris Foto: Sawiris zapewnia, że jego plan jest realistyczny

Egipski miliarder Naguib Sawiris zaoferował, że kupi grecką lub włoską wyspę i stworzy tam dom dla tysięcy imigrantów uciekających z Syrii i innych regionów objętych wojną.

- Sprzedajcie mi wyspę - zaapelował na Twitterze Sawiris do rządów w Atenach i Rzymie. Ogłoszę na niej niepodległość i ugoszczę tam imigrantów. Zapewnię też miejsca pracy. Imigranci będą mogli zbudować na wyspie swój nowy kraj - dodał miliarder.

Pełna infrastruktura

Egipcjanin może wydać na ten projekt od 10 do 100 mln dolarów. - Ale najważniejsza jest inwestycja w infrastrukturę - zaznaczył. - Początkowo na wyspie mogłyby powstać tymczasowe domy dla uchodźców, a z biegiem czasu wybudowane zostałyby tam mieszkania, szkoły, uniwersytety i szpitale - dodał.

Sawiris przyznał, że taki plan jest wyzwaniem, a największa trudność polega na przekonaniu Grecji lub Włoch do sprzedaży wyspy oraz określeniu jurysdykcji i opracowaniu przepisów celnych.

- Ci, którzy schronią się na wyspie będą traktowani jak ludzie. Teraz są traktowani jak bydło - podkreślił Sawiris.

Sawiris jest prezesem Orascom TMT, która zapewnia usługi telefoniczne w wielu krajach Bliskiego Wschodu oraz Afryce. Działa także w Korei Południowej. Firma jest także właścicielem jednej z egipskiej stacji telewizyjnej.

2,5 tys. ofiar

Według najnowszych danych, ogłoszonych w piątek przez Urząd Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR), ponad 300 tysięcy imigrantów i uchodźców przedostało się od początku roku do Europy przez Morze Śródziemne. Około 200 tys. dotarło do Grecji, a ok. 110 tys. do Włoch; ponad 2,5 tys. ludzi zginęło na morzu, próbując dotrzeć do Europy.

 

UE przyjmie 160 tys. imigrantów i uchodźców?

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane