• rozwiń
    • WIG20 2188.20 +0.70%
    • WIG30 2521.46 +0.73%
    • WIG 56753.79 +0.71%
    • sWIG80 11547.10 +0.62%
    • mWIG40 3939.78 +0.74%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Ameryka krajem dysfunkcyjnym". "Economist" ostrzega przed Trumpem

Foto: ENEX Foto: Zdaniem tygodnika, Trump najbardziej zaszkodzi Ameryce, jeśli wygra wybory prezydenckie i spełni swe przedwyborcze obietnice

Wybór Donalda Trumpa na prezydenta a nawet nominowanie go na kandydata Republikanów mogą bardzo zaszkodzić Ameryce i Partii Republikańskiej - pisze w czwartek "Economist".

Ameryka ma swoja problemy, zwłaszcza wynikające z rosnących nierówności społecznych, ale w zestawieniu z ponurym obrazem jej gospodarki, jaki przedstawia w swych wystąpieniach Trump jest krajem kwitnącym - pisze prestiżowy brytyjski tygodnik i przypomina, że gospodarka USA ma się świetnie, notowania na giełdach są rekordowo wysokie a bezrobocie spadło poniżej 5 proc.

Niestety Trump "ma możliwość przekształcenia Ameryki w kraj tak dysfunkcyjny i chylący się ku upadkowi, jak USA, które opisuje" w swych wystąpieniach - ostrzega "Economist".

Zdaniem tygodnika, Trump najbardziej zaszkodzi Ameryce, jeśli wygra wybory prezydenckie i spełni swe przedwyborcze obietnice - jak zerwanie traktatów handlowych czy deportowanie 11 mln imigrantów.

Poważne zagrożenie

"Najbardziej niepokojącym aspektem prezydentury Trupa byłoby jednak to, że osoba, którą cechuje słaba samokontrola i niefortunny temperament, miałaby podejmować błyskawiczne decyzje dotyczące bezpieczeństwa narodowego, dysponując najpotężniejszą na świecie armią, marynarką i siłami lotniczymi oraz kodami nuklearnymi" - podkreśla tygodnik.

"Mniej oczywiste są szkody, jakie Trump wyrządzi nawet, jeśli przegra wybory" - kontynuuje tygodnik, wyjaśniając, że kontrowersyjny miliarder już "złamał wszelkie reguły dyskursu politycznego swymi uwagami na temat Meksykanów, muzułmanów, kobiet, swych politycznych rywali, a nawet dyktatorów".

Rozłam w partii

"Economist" prognozuje, że sukces Trumpa, nawet jeśli poniesie porażkę w listopadowych wyborach, wpłynie na Partię Republikańską i może doprowadzić do jej rozłamu, lub też skierować ją na inne tory. Jego program odbiega znacznie od głównych dogmatów Republikanów - jak preferowanie "małego rządu", wiara w wolny rynek i konserwatyzm społeczny - przypomina tygodnik.

"Jego nominacja może się okazać czymś, co wpędzi Partię Republikańską w ślepą uliczkę" - ostrzega "Economist" i konkluduje, że jeśli wygra Trump, to "Ameryka ma wiele do stracenia"

 

 

Trump chce przywrócenia waterboardingu. Chce, by stosowano go na bojownikach tzw. Państwa Islamskiego

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane