• rozwiń
  • WIG20 2187.31 -0.90%
  • WIG30 2484.47 -0.99%
  • WIG 57921.87 -0.90%
  • sWIG80 11620.94 +0.10%
  • mWIG40 3751.09 -1.53%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:15

Dostosuj

Teraz Putin sięgnie po Mołdawię? Tusk z wizytą u Obamy. Dziś w TVN24 Biznes i Świat

Foto: EPA Foto: Mężczyzni podjerzewani o zabójstwo Niemcowa zostali zatrzymani w niedzielę

W poniedziałek w TVN24 Biznes i Świat będziemy śledzić echa zabójstwa rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa. Zastanowimy się, czy kiedykolwiek poznamy zleceniodawców tej zbrodni? Porozmawiamy też o tym, czy scenariusz z Ukrainy może powtórzyć się w Mołdawii. Będziemy relacjonować także wizytę Donalda Tuska w Waszyngtonie.

Sąd Rejonowy w Moskwie nakazał w niedzielę aresztowanie do 28 kwietnia wszystkich pięciu podejrzanych o zabójstwo lidera rosyjskiej opozycji demokratycznej Borysa Niemcowa. Jeden z nich, Zaur Dadajew, przyznał się do udziału w zbrodni.

Są winni zbrodni?

Żanna, córka Niemcowa, powiedział w niedzielę, że nie ma zaufania do rosyjskich organów śledczych. - Winni zostaną oczywiście znalezieni, lecz czy będą to prawdziwi winni, nie dowiemy się nigdy, podobnie jak nie poznany zleceniodawców - mówiła. Prawdy przez długi czas nie poznamy - zaznaczyła. Dodała, że polityczną odpowiedzialność za śmierć jej ojca ponoszą rosyjskie władze a w Rosji panuje dyktatura.

55-letni Niemcow został zastrzelony 27 lutego wieczorem przed murem Kremla. Opozycjonista był jednym z najgłośniejszych krytyków Putina. Zarzucał mu zwłaszcza agresywną politykę wobec Ukrainy.

Mołdawia kolejną ofiarą Rosji?

W TVN24 Biznes i Świat zastanowimy się, czy Mołdawia będzie kolejną ofiarą rosyjskiej agresji. W niedzielę naczelny dowódca sił NATO w Europie gen. Philip Breedlove powiedział, że istnieje obecnie zagrożenie ze strony Rosji dla innych państw b. ZSRR. Pytany o to, jakim krajom poradzieckim nienależącym do NATO Rosja może "zadać kolejny cios", wymienił Mołdawię i jej separatystyczne terytorium - Naddniestrze. Region ten zamieszkany jest przez ludność rosyjskojęzyczną. Kiszyniów utracił nad nim kontrolę w latach 90. Stacjonuje tam około 1,5 tys. żołnierzy rosyjskich.

Na naszej antenie porozmawiamy też o tym czy jest szansa, aby powstała wspólna, europejska armia. Zaapelował o to przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Jego zdaniem siły zbrojne UE mogłyby bardziej wiarygodnie zapewnić Europie bezpieczeństwo.

Tusk u Obamy

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk złoży w dzisiaj wizytę w Waszyngtonie. Z jego spotkania z prezydentem USA Barackiem Obamą ma popłynąć przesłanie, że Zachód jest zgodny w obliczu konfliktu na Ukrainie i polityki Rosji, choć w UE widać rysy w tej sprawie. Czy na spotkaniu będzie omawiana kwestia dostaw broni na Ukrainę? W tej sprawie UE jest podzielona, co zaburza nieco obraz jedności między Europą a Ameryką w sprawie konfliktu ukraińskiego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane