• rozwiń
  • WIG20 2232.79 +0.30%
  • WIG30 2527.07 +0.14%
  • WIG 58721.32 +0.17%
  • sWIG80 11602.24 +0.13%
  • mWIG40 3733.27 -0.42%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:42

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Dwóch Greków nie chciało referendum. Rada Państwa oddaliła wniosek

Foto: PAP/EPA Foto: Warunki stawiane Grecji przez kredytodawców, to dalsze zaciskanie pasa i reformy, między innymi systemu emerytalnego

Rada Państwa, czyli najwyższy sąd administracyjny Grecji, oddalił w piątek wniosek dwóch greckich obywateli o odrzucenie projektu referendum. Grecy mają się w nim wypowiedzieć, czy akceptują warunki dalszej pomocy, stawiane przez wierzycieli.

Jedną z osób, które zaskarżyły plebiscyt, argumentując, że jest on niezgodny z prawem, jest były sędzia Rady Państwa, obecnie adwokat i według niektórych mediów zwolennik partii opozycyjnej - Nowej Demokracji.

- Referendum zostanie przeprowadzone - uznał jednak przewodniczący sądu Nikolaos Sakellariu.

Zaciskać pasa

Warunki stawiane Grecji przez kredytodawców, to dalsze zaciskanie pasa i reformy, między innymi systemu emerytalnego. Rząd premiera Aleksisa Ciprasa twierdzi, że ich zaakceptowanie uniemożliwiłoby Grecji wejście na drogę zrównoważonego rozwoju.

Premier wzywa do zagłosowania przeciw propozycji wierzycieli. W piątkowym przemówieniu telewizyjnym do narodu Cipras zapewniał, że referendum nie będzie oznaczało kresu negocjacji z kredytodawcami, lecz przeciwnie - kontynuację rozmów. Mówił też, że powiedzenie 'nie' nierealistycznemu rozwiązaniu nie oznacza zerwania z Unią Europejską.

Do głosowania na "tak" wzywa między innymi Nowa Demokracja.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział w piątek, że jeśli w niedzielnym referendum Grecy zagłosują przeciwko warunkom porozumienia z wierzycielami, to pozycja negocjacyjna ich kraju dramatycznie się pogorszy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane