• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Druga waluta w Grecji? Laureat Nobla proponuje “awaryjne rozwiązanie”

Foto: PAP/EPA Foto: W obliczu groźby niewypłacalności Grecji dyskusja nad jej pozostaniem w strefie euro znów się nasiliła

Cypryjski laureat ekonomicznej Nagrody Nobla Christopher Pissarides zaproponował wprowadzenie w Grecji drugiej, równoległej waluty, co miałoby uchronić kraj przed wyjściem ze strefy euro - poinformowała w piątek agencja dpa.

Występując w czwartek późnym wieczorem w greckiej telewizji publicznej Pissarides zaznaczył, że byłoby to "rozwiązanie awaryjne", gdyby greckie państwo nie było w najbliższym czasie w stanie wypłacać płac i emerytur w pełnej wysokości.

Problemy Greków

- Państwo mogłoby dokonać emisji papierów wartościowych określonego rodzaju, które mogłoby być początkiem nowej (równoległej) waluty - powiedział pracujący w Wielkiej Brytanii naukowiec, który w 2010 roku otrzymał Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych wraz z dwoma innymi współlaureatami.

W obliczu groźby niewypłacalności Grecji dyskusja nad jej pozostaniem w strefie euro znów się nasiliła. Jak jednak wskazuje dpa, traktaty unijne nie przewidują możliwości wyrzucenia lub wystąpienia jakiegoś państwa z unii walutowej.

Mimo zmiany ekipy rządzącej w Atenach Grecja nadal boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Rozmowy z międzynarodowymi kredytodawcami prowadzone są na szczeblu ekspertów. Płynność greckich banków komercyjnych utrzymywana jest transferami gotówki z banku centralnego, a zaniepokojeni sytuacją obywatele wycofali w ciągu ubiegłych trzech miesięcy z kont - jak się szacuje - ponad 22 mld euro

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane