• rozwiń

Temat: Rosyjskie embargo na polskie warzywa i owoce

Dotknięci rosyjskim embargiem dostaną pomoc. Prezydent podpisał ustawę

Dotknięci rosyjskim embargiem dostaną pomoc. Prezydent podpisał ustawę
Foto: sxc.hu Foto: Na początku sierpnia Rosja wprowadziła zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału

Firmy dotknięte rosyjskim embargiem otrzymają rządowe wsparcie - zakłada nowela ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy, którą w środę podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Na ten cel ma trafić do 500 mln zł.

- Zasadniczym celem przedmiotowej nowelizacji jest umożliwienie zastosowania instrumentów pomocowych skierowanych na wspieranie zatrudnienia przez dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników zagrożonych zwolnieniami, zatrudnionych przez przedsiębiorców, u których nastąpiło przejściowe pogorszenie warunków prowadzenia działalności gospodarczej w związku z czasowym ograniczeniem wwozu produktów na terytoria innych krajów - głosi środowy komunikat prezydenckiej kancelarii.

Zarezerwowane 500 mln złotych

Zmiany legislacyjne przewidujące wsparcie przedsiębiorców, którzy tracą przez rosyjskie embargo, zapowiadała premier Ewa Kopacz w swoim expose.

Zgodnie z nowelą, w latach 2015-16 na wsparcie, pozwalające ochronić miejsca pracy firmom, które ucierpiały m.in. na rosyjskim embargu, zarezerwowano do 500 mln zł. Pieniądze te mają pochodzić z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Pomoc ma trafić do szerokiego kręgu firm - przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą i usługową w handlu, przetwórstwie i transporcie. Pieniądze będą przeznaczone na dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników zagrożonych zwolnieniami w firmach, w których przejściowo pogorszyły się warunki prowadzenia działalności gospodarczej w związku z wystąpieniem czasowego ograniczenia eksportu produktów na terytoria innych krajów. Wnioski o pomoc mają być kierowane do starostw.

Próg, przy którym będzie można się ubiegać o wsparcie, to 15-procentowy spadek obrotów w trzech miesiącach po 6 sierpnia 2014 r. w porównaniu z takim samym okresem rok wcześniej.

Zakaz importu owoców

Zgodnie z nowymi przepisami Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych będzie miał możliwość wsparcia firm w wypłacie pracownikom części wynagrodzeń przy przestoju lub po skróceniu ich czasu pracy. Pieniądze będzie można też otrzymać na opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne pracowników i dofinansowanie szkoleń dla pracowników.

Ustawa ma wejść w życie 1 lutego 2015 r., a z nowych rozwiązań będzie można skorzystać do 31 grudnia 2016 r.

Na początku sierpnia Rosja wprowadziła zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. Embargo ma obowiązywać przez rok. To odpowiedź Moskwy na wcześniej nałożone na nią sankcje przez USA oraz UE. Wcześniej, od 1 sierpnia Rosja wprowadziła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski. Trudności mają też firmy transportowe i te, które do tej pory wysyłały towary lub usługi do Rosji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
mbgallery eu
Dlaczego pomaga sie górnikom, rolnikom albo wszystkim albo nikomu.
Wzrost kursu szwajcarskiej waluty jest spowodowany kryzysem oraz sankcjami nałożonymi na Rosję, niech rzad im też zaproponuje wydłużenie kredytów i obniży odsetki 0, 5 %, bo prawie wszyscy mamy kredyty takie czy inne.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
to teraz będzie się bardziej opłacało nie produkować rolnikom i brać kasę - bo "przez embargo"... dlaczego mi państwo nie pomogło jak musiałem zamknąć firmę bo zabrakło klientów (spowolnienie gospodarcze po 2008 i jego skutki) ???
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
usmiech_prezesa
Dlaczego ja mam pomagac rolnikom? Niech im pomagaja ci ktorzy spowodowali to rosyjskie embargo! Czyli zciagnac z pensji wszystkim politykierom z prezydentem na czele.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane