• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Na półkach "najgorsze towary", rubel wypiera hrywnę. Donbas coraz bliżej Rosji

Na półkach "najgorsze towary", rubel wypiera hrywnę. Donbas coraz bliżej Rosji
Foto: shutterstock.com Foto: Władze DRL oficjalnie wprowadziły system wielu walut, oświadczając, że zostały do tego zmuszone z powodu "blokady" nałożonej przez Kijów

Odcięty od Ukrainy - m.in. na skutek środków wprowadzonych przez władze w Kijowie - Donbas coraz bardziej zbliża się do Rosji - pisze AFP. W Doniecku towary ukraińskie zostały zastąpione przez rosyjskie, rubel jest w użyciu niemal na równi z hrywną.

W opublikowanym w niedzielę reportażu z Doniecka agencja przypomina, że władze ukraińskie wprowadziły system przepustek, czyli kontrolę wjazdu i wyjazdu z rejonów w Donbasie znajdujących się pod kontrolą prorosyjskich separatystów.

Otrzymanie tych cennych przepustek jest trudne, kolejki na punktach kontrolnych - długie, a kiedy przybliżają się walki, przejazd jest w ogóle zakazany - opisuje AFP.

Zamknięte hipermarkety

Przedsiębiorca z Doniecka o imieniu Nikołaj opowiada agencji, że po wprowadzeniu przepustek stracił cały ładunek żywności, bo pojazdy z towarem utknęły na dwa tygodnie na punkcie kontrolnym i produkty przeterminowały się. Teraz Nikołaj dostarcza towary dla swojego sklepu z Rosji.

Z powodu trudności z dostawami w tzw. Donieckiej Republice Ludowej (DRL), proklamowanej przez prorosyjskich separatystów, zamknięto ponad 50 supermarketów sieci należącej do ukraińskiego oligarchy Rinata Achmetowa. Źródło w tej firmie mówi AFP, że powodem były też zarówno naciski ze strony separatystów, domagających się podatków na rzecz DRL, jak i decyzja Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), która nie umieściła supermarketów Achmetowa na liście firm, które mogą dostarczać towary na tereny pod kontrolą DRL.

Supermarket Auchan w Doniecku również został zamknięty. Jego miejsce zajęła lokalna firma Sigma kontrolowana przez separatystów. Produkty ukraińskie i zagraniczne zostały zastąpione przez rosyjskie.

Niestabilność monetarna

Rosyjskie towary "są dużo droższe i gorszej jakości niż ukraińskie" - mówi AFP przedsiębiorca z Doniecka o imieniu Siergiej. Nie mając możliwości przywożenia produktów z Ukrainy, szuka on teraz tańszych od rosyjskich towarów z Białorusi.

30-letnia Tatiana z Doniecka skarży się, że do miasta trafiają "najgorsze towary z Rosji", w trzy razy wyższej cenie. Inna klientka o imieniu Wiktoria przyznaje, że przestała niemal kupować rybę, której w sklepach jest mało i jest bardzo droga.

Władze DRL oficjalnie wprowadziły system wielu walut, oświadczając, że zostały do tego zmuszone z powodu "blokady" nałożonej przez Kijów. Separatyści wypłacają pensje w rublach rosyjskich, faworyzując - jak zauważa AFP - napływ tej waluty na teren DRL. Zarazem, co jest oznaką niestabilności monetarnej, władze DRL niedawno po raz pierwszy wypłaciły wielu mieszkańcom regionu emerytury w dolarach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
sceptyk1944
W Doniecku towary ukraińskie zostały zastąpione przez rosyjskie.

To "zasługa" ukraińskiej polityki blokady. Przyniosła równie opłakane skutki, jak wcześniejsza próba powtórzenia czegoś w rodzaju zbrodni wołyńskiej na wschodzie Ukrainy. Ukraińscy wodzowie mogą sami sobie przyznać ordery...
 • 1
 • 9
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jawotr
Tak wygląda w praktyce "troska" krwawego Władka o rosyjskojęzycznych mieszkańców Donbasu. A na Krymie pustki, turystów brak (2/3 stanowili przecież Ukraińcy). Restauracje, sklepy i ośrodki wypoczynkowe bankrutują, nastał rosyjski raj.
 • 12
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane