• rozwiń
  • WIG20 2345.84 -0.02%
  • WIG30 2699.53 -0.03%
  • WIG 60683.38 -0.04%
  • sWIG80 11941.28 -0.29%
  • mWIG40 4275.40 -0.12%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Wyjście bez umowy lub brak brexitu". Tusk ostrzega

Nie będzie akceptacji umowy brexitowej? "Izba może ją odrzucić i wrócić do punktu wyjścia" Odtwórz: Nie będzie akceptacji umowy brexitowej? "Izba może ją odrzucić i wrócić do punktu wyjścia"
Nie będzie akceptacji umowy brexitowej? "Izba może ją odrzucić i wrócić do punktu wyjścia" "Źródło: Fakty TVN"

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk ostrzegł w piątek, że jeśli brytyjski parlament odrzuci wynegocjowaną między Londynem a Brukselą umowę w sprawie brexitu, to Zjednoczone Królestwo będzie musiało bez umowy opuścić Unię Europejską lub jej nie opuszczać.

- Na kilka dni przed głosowaniem w Izbie Gmin staje się coraz bardziej jasne, że to porozumienie jest najlepszym z możliwych, a właściwie jedynym możliwym - powiedział przebywający w Buenos Aires na szczycie G20 Tusk, odrzucając tym samym możliwość jakiejkolwiek renegocjacji gotowej już umowy.

- Jeśli ta umowa będzie odrzucona przez Izbę Gmin, staniemy przed (...) alternatywą: brak umowy lub brak brexitu. Chcę zapewnić, że UE jest gotowa na każdy scenariusz - oświadczył przewodniczący Rady Europejskiej w rozmowie z agencją Reutera.

Duży znak zapytania

Głosowanie w brytyjskim parlamencie w sprawie umowy zaplanowane jest na 11 grudnia. Sprzeciw wobec obecnego kształtu porozumienia zapowiedziała nie tylko opozycja, ale nawet około 100 posłów rządzącej Partii Konserwatywnej.

Jeśli deklaracje te się spełnią, projekt porozumienia przepadnie, a rząd będzie miał 21 dni na przedstawienie planu dalszego działania.

Od 13 grudnia Tusk będzie przewodniczył dwudniowemu szczytowi unijnemu.

Ze względu na to, że negocjacje między UE a brytyjskim rządem w sprawie warunków wyjścia ze Wspólnoty były trudne i przeciągały się, wiele podmiotów przygotowuje się na scenariusz, w którym nie dojdzie do porozumienia między Londynem a Brukselą. Mogłoby to wywołać poważne konsekwencje dla łańcucha dostaw, a nawet dla stabilności brytyjskiej i europejskiej gospodarki.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane