• rozwiń

Temat: Stany Zjednoczone

Trump odwiedził Pekin. Efekt: umowy na setki miliardów dolarów

Koniec z autami spalinowymi. Chiny już nie chcą truć Odtwórz: Koniec z autami spalinowymi. Chiny już nie chcą truć
Koniec z autami spalinowymi. Chiny już nie chcą truć "Źródło: tvn24bis"

Umowy warte około 250 miliardów dolarów zawarły chińskie i amerykańskie firmy w czwartek, drugiego dnia wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Pekinie – podano na konferencji prasowej. Czyni to z przyjazdu Trumpa jedną z najbardziej owocnych wizyt przywódcy Stanów Zjednoczonych w Chinach.

15 umów w obszarach energetyki, lotnictwa, motoryzacji, rolnictwa i wysokich technologii podpisano po zakończeniu rozmów Trumpa z goszczącym go chińskim prezydentem Xi Jinpingiem w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie.

Wśród podpisanych w czwartek kontraktów znalazła się opiewająca na 83,7 mld dolarów umowa dotycząca gazu łupkowego, trzy warte po 4 mld dolarów umowy dotyczące produkcji układów scalonych i ramową umowę sprzedaży samolotów Boeinga wartą 37 mld dolarów.

Zawarto również umowy dotyczące produkcji silników lotniczych oraz sprzedaży samochodów i części motoryzacyjnych.

Po podpisaniu umów Trump podkreślił, że stara się o redukcję deficytu handlowego USA z Chinami, który wynika jego zdaniem z niesprawiedliwych relacji handlowych pomiędzy krajami. Dodał jednak, że nie wini za to Chin, lecz poprzednie administracje USA.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane