• rozwiń

Temat: Światowe Forum Ekonomiczne w Davos 2020

"Boom gospodarczy, jakiego świat nigdy wcześniej nie widział". Prezydent USA w Davos

Duda: ochrona klimatu bardzo ważna, ale trzeba chronić też stabilność gospodarki Odtwórz: Duda: ochrona klimatu bardzo ważna, ale trzeba chronić też stabilność gospodarki
Duda: ochrona klimatu bardzo ważna, ale trzeba chronić też stabilność gospodarki "Źródło: Kancelaria Prezydenta RP"

Stany Zjednoczone przeżywają boom gospodarczy, jakiego świat nigdy wcześniej nie widział - powiedział podczas Światowego Forum Gospodarczego w Davos Donald Trump. Prezydent USA przemawiał w dniu, w którym Senacie w Waszyngtonie rozpoczynają się wysłuchania w procesie w sprawie impeachmentu.

Prezydent USA Donald Trump wykorzystał rozpoczęcie we wtorek Światowego Forum Gospodarczego na wychwalanie sukcesów gospodarczych swego kraju.

W Davos przemawiał w dniu, w którym Senacie w Waszyngtonie rozpoczynają się wysłuchania w procesie w sprawie impeachmentu.

"Ameryka kwitnie"

Trump, który uczestniczy po raz drugi w spotkaniu przywódców politycznych i biznesowych w Davos w Szwajcarii, oznajmił, że ostatnie porozumienia handlowe z Chinami i Meksykiem są wzorcowe dla XXI wieku.

- Czas na sceptycyzm zakończył się - powiedział amerykański prezydent i podziękował biznesmenom za powrót inwestycji i zakładów przemysłowych do USA.

Trump przypomniał zebranym, co mówił w Davos przed dwoma laty, na początku swojej prezydentury. - Powiedziałem wam, że zapoczątkowaliśmy wielki powrót Ameryki.

- Dziś z dumą ogłaszam, że Stany Zjednoczone przeżywają boom gospodarczy, jakiego świat nigdy wcześniej nie widział - oświadczył.- Ameryka kwitnie i tak, Ameryka znów wygrywa, jak nigdy dotąd - podkreślił. - Dla każdej firmy szukającej miejsca na osiągnięcie sukcesu nie ma lepszego miejsca niż USA - dodał.

Trump mówił także o rekordowo niskim bezrobociu w USA, zyskach na giełdzie i milionach osób wydobytych ze stanu bezrobocia.

Amerykański prezydent ma się na marginesie Forum spotkać z przywódcami Iraku, Pakistanu, Szwajcarii i władz kurdyjskiej części Iraku. Po raz pierwszy spotka się też z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Impeachment

Zgromadzeni licznie w Davos dziennikarze zadawali prezydentowi Trumpowi pytania o jego proces parlamentarny w Waszyngtonie. Trump oskarżony jest przez Izbę Reprezentantów o nadużycie władzy i obstrukcję śledztwa w tej sprawie, co zdaniem oskarżycieli zasługuje na impeachment.

W odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie ma go w Waszyngtonie, prezydent odpowiedział: Przyjechaliśmy na spotkanie ze światowymi liderami, najważniejszymi ludźmi na świecie i omawiamy wielkie sprawy gospodarcze. - Reszta to tylko farsa - dodał.

- To jest to samo polowanie na czarownice, które trwa od lat i, szczerze mówiąc, to wstyd.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane