• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Potężne zainteresowanie doktoratem Hawkinga. Serwery ledwo to wytrzymują

Doktorat Hawkinga internetowym hitem Odtwórz: Doktorat Hawkinga internetowym hitem
Doktorat Hawkinga internetowym hitem "Źródło: tvn24bis"

Praca doktorska Stephena Hawkinga, która w tym tygodniu trafiła do internetu, cieszy się niespotykaną popularnością. Administratorzy strony należącej do Uniwersytetu w Cambridge podali, że w ciągu kilku dni zanotowali ponad dwa miliony odsłon. Natomiast pracę o konsekwencjach rozwoju wszechświata, próbowano pobrać z sieci już ponad pół miliona osób.

Liczący 134 strony doktorat Stephena Hawkinga z 1966 roku - opublikowany z tytułem "Własności rozszerzających się wszechświatów" - cieszy się potężnym zainteresowaniem.

Dokument został udostępniony w poniedziałek tuż po północy. Od tego czasu około 800 tys. unikalnych użytkowników z całego świata zajrzało do niego ponad 2 miliony razy.

- Dokument próbowało pobrać ponad pół miliona osób (najbardziej popularna do tej pory praca doktorska w 2017 roku zanotowała prawie 8 tysięcy pobrań) - poinformowała w sobotę uczelnia.

Z tego powodu strona, z której można ściągnąć dokument często się zawiesza.

Wcześniej osoby, które chciały przeczytać pracę musiały albo zapłacić 65 funtów bibliotece uniwersyteckiej za wykonanie kopii doktoratu albo osobiście pofatygować się do niej.

Hawking obronił doktorat w wieku 24 lat. Naukowiec rozprawił się w nim z teoriami prof. Freda Hoyle’a, który zgadzał się, że przestrzeń kosmiczna się rozszerza, czego dowiódł Edwin Hubble w latach 20. zeszłego wieku, ale uważał, że Kosmos jest niezmienny, wygląda wiecznie tak samo, bo w przestrzeni wciąż powstaje nowa materia. Hawking nie zważając na autorytet starszego profesora z Cambridge wykazał, że jego założenia są błędne.

Nieuleczalna choroba

Stephen Hawking pisząc doktorat cierpiał już na stwardnienie zanikowe boczne, czyli śmiertelną i nieuleczalną chorobę, która z czasem całkowicie go sparaliżowała a miała zabić po kilku latach.

Stało się inaczej, bo naukowiec żyje i ma dziś 75 lat. Obecnie Hawking porozumiewa się za pomocą syntezatora mowy. Jego prace badawcze związane są przede wszystkim z teorią powstawania Wszechświata.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane