• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Do rodziny i na zakupy. Białorusini najchętniej wyjeżdżą do Polski

Do rodziny i na zakupy. Białorusini najchętniej wyjeżdżą do Polski

Prawie jedna czwarta Białorusinów wyjeżdżających za granicę samochodem, udaje się tam w celu zrobienia zakupów – poinformowała w sobotę agencja Interfax-Zapad, powołując się na sondaż przeprowadzony na granicy.

Nieco ponad połowa (50,8 proc.) osób, które wzięły udział w dobrowolnym wypełnianiu ankiety, zadeklarowała, że jedzie za granicę do krewnych i bliskich, zaś 23,6 proc. – że po zakupy. Turystyka, leczenie i pielgrzymki znalazły się na trzecim miejscu z 16,8 proc. wskazań.

Do Polskie najwięcej

Z badania wynika, że najwięcej jego uczestników wyjeżdżało do Polski (43,4 proc.), na Ukrainę (23,8 proc.) oraz na Litwę (21,5 proc.). Na Białoruś najczęściej przyjeżdżają natomiast obywatele Litwy (40,5 proc.), Ukrainy (22,9 proc.) oraz Łotwy (14,3 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone przez państwowy urząd statystyczny Biełstat przy współudziale straży granicznej w dniach 10 i 11 kwietnia.

W majowym wywiadzie dla Deutsche Welle szefowie dwóch największych centrów handlowych w Wilnie – Akropolis i Ozas – zadeklarowali, że białoruski turysta wydaje w nich średnio odpowiednio 200-250 oraz 140-160 euro.

Z danych polskiego systemu TAX Free wynika zaś, że obcokrajowcy, w zdecydowanej większości Białorusini, kupili w Podlaskiem w 2014 r. towary na sumę ponad jednego miliarda złotych (ponad 1,2 mln rachunków). Towary o takiej wartości wywieziono na Białoruś przez podlaskie przejścia graniczne.

Bo taniej

Powodem wyjazdów Białorusinów na zakupów za granicę jest to, że ceny bardzo wielu artykułów są na Białorusi znacznie wyższe.

Aby skłonić nabywców do robienia zakupów w kraju, od 10 marca wprowadzono na Białorusi dalsze ograniczenia na wwóz towarów z zagranicy przez osoby fizyczne dla celów prywatnych. Teraz można wwieźć bez cła w ciągu trzech lat kalendarzowych w celu osobistego użytku najwyżej jeden egzemplarz licznych kategorii towarów, m.in. płytę gazową lub elektryczną, wyciąg kuchenny, mikrofalówkę, lodówkę, pralkę, odkurzacz, telewizor, komputer, maszynę do szycia, kabinę prysznicową czy muszlę klozetową albo wózek dziecięcy. Ponadto w ciągu dwóch lat można wwieźć po najwyżej cztery opony samochodowe letnie i zimowe do każdego posiadanego pojazdu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane