• rozwiń

"Dewaluacja to najlepszy przyjaciel Putina"

Foto: PAP/EPA Foto: Na jaki krok zdecyduje siuę Putin, aby pomóc rosyjskiej gospodarce?

Bank centralny Rosji obniżył w piątek główną stopę procentową z 17 do 15 proc., powodując osłabienie rubla. To pokazuje, że Kreml nadal widzi w dewaluacji najlepszego przyjaciela do pomocy bankom i firmom w przetrwaniu kryzysu - pisze komentator “Bloomberg View” Leonid Bershidsky.

Bank Rosji zdecydował się na taki krok w piątek deklarując, że groźba spadku dynamiki gospodarczej góruje obecnie nad ryzykami związanymi ze spadkiem kursu rubla.

“Jeśli jednak chodzi o Rosjan, którzy borykają się z dwucyfrową inflacją, po prostu muszą być cierpliwi, gdy rząd robi wszystko, aby radzić sobie z zachodnim atakiem na Matkę Rosję” - pisze Bershidsky.

“Rosyjski bank centralny podniósł stopy procentowe z 10 proc. do 17 proc. w grudniu, aby odpowiedzieć na spadek cen ropy. Krok ten nie ustabilizował jednak kursu, ponieważ banki i firmy postrzegają inwestowanie w rubla jako zbyt ryzykowne” - przypomina.

Działania konieczne

Jak pisze Bershidsky, bank centralny i rząd musiał więc ustabilizować kurs za pomocą innych środków - m.in. poprzez wykorzystanie rezerw walutowych. “Tylko w grudniu było to ponad 33 mld dolarów. To zadziałało prawie do końca grudnia, uspokajając Rosjan na chwilę przed przerwą świąteczno-noworoczną. Potem rubel rozpoczął kolejny zjazd, jeszcze mocniejszy niż przed grudniową podwyżką stóp” - czytamy.

Leonid Bershidsky zauważa, że “wysokie stopy procentowe to zła wiadomość”. “Banki i firmy narzekają na duszną atmosferę kredytową w Rosji" - wskazuje . 13 stycznia były premier Jewgienij Primakow wygłosił przemówienie, w którym ostro skrytykował bank centralny. - Stabilność finansowa powinna służyć wzrostowi gospodarczemu, ale w praktyce tak się nie dzieje, ponieważ akcja kredytowa dla ważnych sektorów gospodarki nie jest pewna" - powiedział Primakow. - Wzrost stopy procentowej do 17 proc. może być opisany jako środek chirurgiczny, ale taka operacja musi być ściśle ograniczona w czasie - dodał.

Zdaniem autora “Bloomberg View” obniżka stóp to wyniki “okrutnego lobbingu rosyjskiego biznesu”. “Było tylko kwestią czasu, jak bank centralny zareaguje” - pisze. “Najtrudniejsze było obniżenie stopy bez wywoływania paniki. W swoim oświadczeniu uzasadniającym ten krok bank centralny podkreślił, że mniej obawia się inflacji niż hamującego wzrostu gospodarczego” - czytamy.

Bershidsky przypomina, że w pierwszych sześciu miesiącach 2015 roku rosyjski bank centralny oczekuje, iż dewaluacja będzie niewystarczająca, aby powstrzymać kurczenie się gospodarki. “Nie ma też woli politycznej na Kremlu, aby wesprzeć rosyjską walutę” - ocenia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
glosa
Rosja - przylaczyla nowy kawalek innego kraju i jeszcze chce,co to daje przecietnemu Rosjaninowi?,sa w Europie kraje male i jeszcze mniejsze a ludziom zyje sie dobrze. Co daja wielkie terytoria nic poza klopotami.
 • 3
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Bob 202
"Atak na Matkę Rosję" . Pewnie odbył kurs agitacyjny w Radiu Maryja. Według radiomaryjnych propagandystów mamy w Polsce do czynienia z nieustannym atakiem zmierzającym do zlikwidowania wiary katolickiej (w kraju,w którym 96% to katolicy), a Kościół jest w permanentnym okrążeniu.
 • 4
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
anek 3
Skutki działań Kremla i burzenie ładu geopolitycznego na najbliższe dziesięciolecia wystraszą świat.
Dążenie do dominacji na świecie przez Rosję niepotrzebne, dla obywateli Rosji i dla świata.
 • 6
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
armysos com ua
Kontrolowana dewaluacja pieniądza to cel, za pomocą którego Bank Rosji chroni rezerwy walutowe. W grudniu Rosja straciła rekordowo 33 mld dolarów rezerw walutowych (1/12 całości)
 • 5
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane