• rozwiń

Deutsche Bank znów ma kłopoty. Inwestorzy twierdzą, że bank wprowadził ich w błąd

Deutsche Bank znów ma kłopoty. Inwestorzy twierdzą, że bank wprowadził ich w błąd
Foto: Deutsche Bank Foto: Deutsche Bank ma problem ze swoimi obligatariuszami

Inwestorzy, którzy w zeszłym miesiącu kupili obligacje sprzedawane przez Deutsche Bank AG, naciskają teraz na bank, by ten umożliwił im wykup wierzytelności wartych 5,4 mld dol. na lepszych warunkach - donosi Bloomberg. Właściciele obligacji twierdzą, że zostali wprowadzeni w błąd, ponieważ niemiecki pożyczkodawca nie ujawnił swojej prawdziwej sytuacji przed ich sprzedażą - twierdzą osoby powiązane ze sprawą.

Niektórzy posiadacze obligacji, którzy brali udział w dwuczęściowej ofercie opiewającej na kwotę 1,75 mld dol. uznali, że bank zachował się nieuczciwie. Ogłosił bowiem mniejszy spadek przychodów w czwartym kwartale. Jednak dwa tygodnie później, już po sprzedaży obligacji, skorygował te informacje i ujawnił dane, które wskazują na większe straty.

Na specjalnych warunkach

Proszący o anonimowość obligatariusze są przekonani, że bank powinien ujawnić dane przed sprzedażą papierów dłużnych. Niektórzy z nich grożą, że rozważają przekazanie tej kwestii odpowiednim władzom i instytucjom nadzorującym.

Inwestorzy planują podjąć rozmowy w ciągu najbliższych dniu, aby wcześniej móc przeanalizować swoje opcje i jak najlepiej przygotować się do negocjacji z bankiem. Obligatariusze dążą także do priorytetowego traktowania i lepszych warunków przy nowej ofercie wykupu, która została ogłoszona w piątek.

Kerrie McHugh - rzeczniczka Deutsche Banku w Nowym Jorku odmówiła komentarza.

Spadek rentowności

Kolejny wykup oferowany przez Deutsche Bank jest próbą uspokojenia inwestorów. W minionym tygodniu zaczęli wyprzedawać akcje i obligacje niemieckiego banku w obawie przed słabnącymi wynikami i spowalniającym wzrostem gospodarczym.

Bloomberg przygotowuje skalę, która określa atrakcyjność inwestycyjną obligacji. Okazuje się, że wskaźnik papierów dłużnych niemieckiego banku spadł o 2,7 proc. w zeszłym miesiącu w porównaniu ze spadkiem rzędu 0,4 proc. w innych bankach. Oprocentowanie papierów wartościowych sprzedanych w styczniu wynosiło 4,1 proc., podczas gdy dziś sięga już 5,7 proc.

Obligatariusze tracą

Jak wylicza Arnold Kakuda, analityk Bloomberg Intelligence, firmy, które wykupiły największą część styczniowej oferty za 100 centów, teraz otrzymają ofertę ponownej odsprzedaży do banku za zaledwie 97,3 centy. Papiery wartościowe w czwartek handlowano na poziomie 95,6 centów.

Deutsche Bank ruszył ze sprzedażą swoich obligacji 8 stycznia. Jednak niemal 13 dni później, 21 stycznia ogłosił, że w czwartym kwartale jest zmuszony odnotować straty z rzędu 2,1 mld euro.

Moody’s  obciął długoterminowy rating banku z A3 do Baa1. Jako uzasadnienie podano problemy strukturalne, które przyczyniły się do „słabej rentowności” oraz koszty utrzymania globalnego zasięgu rynku kapitałowego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Esquire
Deutsche Bank to pierwsza zagraniczna pozycja na liście zaraz po klasycznych złotych cielcach ala JP Morgan czy Goldman Sachs. O etyce zawodowej ludzi spod tego szyldu dobitnie świadczy poziom kar jakie dostali za swoją kreatywną dzialalność bankową.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
okoklklkl
Nie zrobili nic czego nie zrobiłby inny bank. Więc o co ten krzyk? Przecież banki i instytucje finansowe to oszuści. Cały czas starają się (przepraszam za określenie) wydymać swoich klientów. Taka jest niestety smutna prawda. Im wcześniej się tego nauczycie tym mniejsze będzie rozczarowanie i straty.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
pająk9876
To się nazywa manipulacja. Nie wiem czemu ktoś temu się dziwi biznes tak działa od lat 80 i nikomu to nie przeszkadzało do tej pory?
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane