• rozwiń

Witajcie w Kanadzie. Trudeau odpowiada na dekret Trumpa

Witajcie w Kanadzie. Trudeau odpowiada na dekret Trumpa
Foto: Twitter/@JustinTrudeau Foto: Trudeau odpowiedział na dekret Trumpa wpisami na Twitterze

Premier Justin Trudeau poinformował w sobotę, że otwiera drzwi uchodźcom uciekającym przed wojną i prześladowaniami. Linie lotnicze działające na amerykańskim rynku zaczęły już dostosowywać swoją politykę do dekretu prezydenta USA, który dotyczy zakazu przyjmowania uchodźców oraz obywateli wybranych państw.

Dzień po decyzji prezydenta Donalda Trumpa o zawieszeniu na cztery miesiące przyjmowanie w Stanach Zjednoczonych, a także tymczasowym wstrzymaniu podróżujących z siedmiu krajów, Trudeau odpowiedział na ten ruch na Twitterze.

„Do tych, którzy uciekają przed prześladowaniami, terrorem i wojną, jesteście mile widziani przez Kanadyjczyków, bez względu na waszą wiarę. Różnorodność jest naszą siłą #WelcomeToCanada”.

Drugi uszczypliwy tweet również dotyczył polityki imigracyjnej prowadzonej przez Trumpa. Zawierał archiwalne zdjęcie Trudeu witającego na kanadyjskim lotnisku w 2015 roku uchodźców z Syrii.


Zamieszanie na lotniskach

W sobotę na lotniskach całego świata panowało zamieszanie. Wywołane było głównie kłopotem, jakie urzędnicy celni, a także zajmujący się imigracją mieli z interpretacją nowych amerykańskich przepisów.Podczas gdy Trudeau tweetował, zapraszając uchodźców, media społecznościowe żyły innym tematem. Internauci zastanawiali się czy w świetle nowych przepisów minister ds. imigracji Ahmed Hussen, będący kanadyjsko-somalijskim uchodźcą, ma możliwość odbywania podróży do USA. Resort, na czele którego stoi Hussen nie odpowiedział na prośbę o komentarz wysłaną przez Reutersa.

Linie lotnicze ws. dekretu Trumpa

Linie lotnicze WestJet Airlines poinformowały, że stosują się do wytycznych administracji Trumpa. Dodały jednak, że dokonają pełnej refundacji każdemu, kto został dotknięty rozporządzeniem. Nie wskazano jednak, z których krajów pasażerowie powinni pochodzić, by uzyskać zwrot.

Prezydent USA przekonuje, że to rozporządzenie ma pomóc chronić Amerykanów przed atakami terrorystycznymi.

Rzeczniczka WestJet Airlines Lauren Stewart powiedziała, że firma została poinformowana, że nowe przepisy nie dotyczą pasażerów z podwójnym obywatelstwem, jeśli mają oni paszport z krajów innych niż te objęte zakazem, a są to: Iran, Irak, Libia, Somalia, Sudan, Syria i Jemen.

„Amerykański Urząd Celny i Ochrony Granic potwierdził, że wjeżdżający do kraju mają zaprezentować dokument świadczący o obywatelstwie, nie kraju, w którym się urodzili” - Stewart napisała w mailu.

W Vancouver, jeden z pracowników American Airlines przyznał, że jedna osoba z irańskim paszportem została odesłana z kwitkiem w sobotę rano.

Potrzebne dokumenty

Air Canada - największa linia lotnicza w kraju - oświadczyła, że stosuje się do nowego rozporządzenia, jednak nie udzieliła komentarza na pytanie, czy do tej pory odmówiła podróży jakiemukolwiek pasażerowi.

- Jesteśmy zobowiązani, by upewnić się, że podróżujący mają wymagane dokumenty potrzebne do tego, by wjechać do kraju lub przejechać przez kraje - powiedziała Isabelle Arthur, rzeczniczka Air Canada. - Pasażerowie tych narodowości nie mogą wkroczyć do USA - dodała.

Z kolei rzecznik Porter Airlines przyznał, że pasażerowie wskazanych krajów nie będą mogli podróżować przez Kanadę do USA aż do odwołania. Odstąpi także od opłaty za „przebukowanie” czy zmianę celu podróży. Oferuje także zwrot kosztów za loty, które zostały odwołane wskutek nowych przepisów wprowadzonych przez administrację Trumpa.

Zobacz: Kolejny dekret. Trump zamyka granice dla wielu muzułmanów (Film z 27.01.2017)

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane