• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Deficyt w budżecie Stolicy Apostolskiej. Ale nadwyżka Watykanu

Deficyt w budżecie Stolicy Apostolskiej. Ale nadwyżka Watykanu
Foto: Shutterstock Foto: Największą część budżetu Stolicy Apostolskiej stanowią pensje dla urzędników

Ponad 25 milionów euro deficytu stwierdzono w budżecie Stolicy Apostolskiej za ubiegły rok - głosi opublikowany w czwartek komunikat. Osobny budżet Państwa Watykańskiego zamknął się niewielką nadwyżką w wysokości ponad 63 tysięcy euro.

Raporty budżetowe Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego przygotowała Prefektura ds. Ekonomicznych, przeanalizował je następnie nowy Sekretariat ds. Ekonomii i zaaprobowała również nowa instytucja za Spiżową Bramą, czyli Rada ds. Ekonomii i Budżetów. Cała ta procedura zatwierdzania obrazuje reformy przeprowadzone w finansach Watykanu z inicjatywy papieża Franciszka w ramach dążenia do pełnej przejrzystości transakcji i koordynacji zarządzania. W watykańskim komunikacie położono nacisk na trwający obecnie proces zmiany polityki finansowej.

Najwięcej pieniędzy poszło na urzędników

Deficyt Stolicy Apostolskiej, czyli centralnych urzędów Kościoła, wynoszący za ubiegły rok 25,5 mln euro, jest zbliżony do tego za 2013 rok. Największą część budżetu stanowią wynoszące 126 mln euro rocznie wydatki na pensje dla 2880 pracowników zatrudnionych w 64 urzędach.

Watykaniści przypominają, że watykański minister finansów kardynał George Pell informował przed kilkoma miesiącami o odnalezieniu w instytucjach Stolicy Apostolskiej nierejestrowanych w poprzednich zbiorczych budżetach aktywów w wysokości ponad 930 mln euro, które znacznie poprawiły jej sytuację finansową. Do tej pory kwoty te odnotowywano wyłącznie w budżetach poszczególnych instytucji Kurii Rzymskiej.

W osobnym budżecie Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, do którego włączane są obroty Muzeów Watykańskich, poczty i mediów, zanotowano 63,5 tys. euro nadwyżki. To dalsza poprawa w porównaniu z 2013 rokiem, gdy nadwyżka wyniosła 33 tys. euro. Wzrost ten tłumaczy się między innymi przychodami z kolejnych inicjatyw Muzeów Watykańskich, odwiedzanych przez 5 milionów osób rocznie, i z korzystnych inwestycji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
mrjarwit
Jeżeli w tak małym "państewku" nie można się doliczyć kasy przy zatrudnieniu 2880 urzędników to znaczy że u nas tzreba też poszukać!! Urzędników mamy znacznie więcej to może i więcej kasy się znajdzie!
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane