• rozwiń

Temat: USA

Belgowie boją się protekcjonizmu Trumpa

Belgowie boją się protekcjonizmu Trumpa
Foto: Shutterstock Foto: "De Tijd": Nowa polityka USA może kosztować Belgię 5 tys. miejsc pracy

Zapowiadane przez nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa działania protekcjonistyczne mogą kosztową Belgię utratę nawet do 5 tysięcy miejsc pracy - napisał tamtejszy dziennik gospodarczy "De Tijd".

Gazeta podaje dane, z których wynika, że jeśli prezydent USA wprowadzi wyższe taryfy celne na produkty sprowadzane z Europy, to w Belgii zagrożone będzie od 1200 do 5000 miejsc pracy.

Powołując się na symulację profesor Hylke Vandenbussche z uniwersytetu KU Leuven "De Tijd" pisze, że protekcjonistyczne środki mogą obniżyć wzrost belgijskiej gospodarki od 0,1 od 0,42 proc. PKB.

Średnia taryfa importowa na towary sprowadzane z UE do Stanów Zjednoczonych wynosi 2,1 proc. Jak zauważa belgijska gazeta, Trump ogłosił, że chce jej podniesienia do 5, a nawet 15 proc. na jakiś czas.

Belgijski eksport bezpośredni i pośredni do USA jest wart 8,2 mld euro. Zależne są od niego 54 tys. miejsc pracy, czyli 1,2 proc. zatrudnienia w kraju.

 

Zobacz: Trump zabiera się do pracy. "Będziemy dokonywać wielkich rzeczy przez najbliższe osiem lat" (Film z 23.01.2017)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
LanaKo
Belgowie? Najwyżej trochę zbiednieją, ale i tak będą bogatsi od Europy wschodniej, gorzej będzie z pisowską Polską, ale pis jest zachwycony wyborem takiego samego jak oni prawaka.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane