• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Brytyjski negocjator chce "zamrożenia" praw obywateli po Brexicie

Beata Szydło na szczycie UE w sprawie Brexitu Odtwórz: Beata Szydło na szczycie UE w sprawie Brexitu
Beata Szydło na szczycie UE w sprawie Brexitu "Źródło: tvn24"

Wielka Brytania nie zgadza się, by Europejski Trybunał Sprawiedliwości nadzorował prawa obywateli unijnych w Wielkiej Brytanii. Minister David Davis zapowiedział w telewizyjnym wywiadzie, że "będzie spierał się z Unią Europejską o to, w jaki sposób zagwarantować prawa obywateli europejskich mieszkających na Wyspach".

- Nie widzimy potrzeby, by poddać się ideologii europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Mamy bardzo dobre sądy - powiedział minister ds. Brexitu.

Prawa obywateli po Brexicie

Twarde stanowisko ministra odzwierciedlają słowa Theresy May, która stwierdziła że, europejscy sędziowie nie odegrają żadnej roli w Wielkiej Brytanii po Brexicie. May zapowiedziała w Brukseli, że tylko jej partia ma odpowiedni mandat do negocjowania warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Davis zapowiedział także, że oczekuje szybkiego porozumienia z Unią Europejską dotyczącego "zamrożenia" dotychczasowych praw obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii jak również Brytyjczyków mieszkających na kontynencie.

- Nasze stanowisko jest bardzo hojne - powiedział Davis. Wielka Brytania opowiada się, by obywatele UE zachowali prawa do opieki społecznej, ochrony zdrowia i wynagrodzeń, jak gdyby mieli prawo stałego pobytu.

Problemem w negocjacjach brexitowych jest również harmonogram prac. Wszelkie opóźnienia, w tym także te wynikające z ustalenia roli Sądu Najwyższego i Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, wpłynął negatywnie na negocjacje umowy o wolnym handlu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane