• rozwiń
  • WIG20 2184.64 +0.06%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:01

Dostosuj

Rosyjskie dane muszą zostać w kraju. "To będzie kosztować 6 mld dolarów"

Rosyjskie dane muszą zostać w kraju. "To będzie kosztować 6 mld dolarów"
Foto: Google Foto: Nowe prawo ma wejść w życie we wrześniu

Nowe prawo nakazujące firmom przechowywać dane rosyjskich użytkowników w kraju może kosztować 5,7 mld dolarów (lub 0,27 proc. rosyjskiego PKB) jeszcze w tym roku - pisze "The Moscow Times", powołując się na badania European Center for International Political Economy (ECIPE). Może też w dłuższej perspektywie zagrozić wydajności.

"Takie rozwiązanie zakłóca przepływ danych i produkcję gospodarczą, zmuszając przedsiębiorców do wyboru mniej efektywnych lokalnych dostawców do obsługi danych w Rosji" - wynika z raportu ECIPE.

Różne konsekwencje

Prawo, które ma wejść w życie 1 września wymaga od krajowych i zagranicznych firm przechowywania danych klientów na serwerach znajdujących się w Rosji.

"The Moscow Times" przypomina, że Rosja nie jest jedynym krajem, który wprowadził tego typu regulacje. Podobne przepisy funkcjonują w Wietnamie, Chinach, Indonezji i Indiach.

Co ważne, nowe prawo nie będzie dotyczyć tylko branży internetowej i informacyjnej, a np. usług, które stanowią około połowy PKB Rosji - wynika z badań ECIPE.

Zdaniem naukowców ustawa uderza w wydajność gospodarczą na wielu poziomach. A szczególnie powoduje zwiększenie kosztów dla krajowych i zagranicznych firm, które muszą wynająć lub zbudować centra danych w Rosji.

Według badań z powodu przepisów inwestycje w Rosji mogą spaść o 1,4 proc. (2,9 mld dolarów". Jak czytamy, "w dłuższej perspektywie prawo ma negatywny wpływ na postęp technologiczny, zachowania konkurencyjne i innowacyjność".

 

Zobacz materiał TVN24 BiŚ o internetowych trollach z Rosji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane