• rozwiń
  • WIG20 2188.20 +0.70%
  • WIG30 2521.46 +0.73%
  • WIG 56753.79 +0.71%
  • sWIG80 11547.10 +0.62%
  • mWIG40 3939.78 +0.74%

Ostatnia aktualizacja: 2019-05-24 17:15

Dostosuj

Media: ustalono rachunek za brexit. Mocna reakcja brytyjskiej waluty

Jest rachunek za brexit. Relacja Marcina Worocha z Londynu Odtwórz: Jest rachunek za brexit. Relacja Marcina Worocha z Londynu
Jest rachunek za brexit. Relacja Marcina Worocha z Londynu "Źródło: TVN24 BiS"

Brytyjscy i unijni negocjatorzy osiągnęli porozumienie w sprawie tak zwanego rachunku za brexit, co może otwierać drogę do przełomu w negocjacjach w grudniu - podał we wtorek brytyjski "Daily Telegraph". Chociaż nie ma oficjalnego potwierdzenia tych informacji to kurs funta mocno poszedł w górę.

Według tej gazety, powołującej się na "źródła po obu stronach", osiągnięto wstępne porozumienie (agreement in principle) w sprawie żądanych przez UE 60 miliardów euro.

"Daily Telegraph" pisze, że "dwa źródła potwierdziły, iż warunki uzgodniono na spotkaniu w Brukseli w końcu minionego tygodnia, po intensywnych zakulisowych dyskusjach prowadzonych przez Olivera Robbinsa, głównego brytyjskiego negocjatora ds. brexitu".

Gazeta dodaje, że ostateczna suma, "którą celowo pozostawiono otwartą dla interpretacji", wyniesie od 45 do 55 miliardów euro, w zależności od metodologii przyjętej przez każdą ze stron.

Reuters odnotowuje wypowiedź brytyjskiej osobistości oficjalnej, która oświadczyła, zastrzegając sobie anonimowość, że "nie uznaje tej relacji z negocjacji". Agencja pisze też, że Komisja Europejska odmówiła komentarza.

Główna przeszkoda

Brak porozumienia w najbardziej drażliwej politycznie kwestii, czyli "rachunku rozwodowego", jaki Wielka Brytania będzie musiała zapłacić, opuszczając Unię, jest główną przeszkodą w zamknięciu pierwszego etapu rozmów ws. brexitu.

Dotychczas strony starały się nie wymieniać oficjalnie żadnych konkretnych sum. Z wypowiedzi polityków można było jednak wywnioskować, że szacunki Londynu oscylują wokół 20 mld euro, natomiast Brukseli - 60 mld (o takiej sumie wspominał m.in. szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani).

Unijny negocjator ds. brexitu Michel Barnier oświadczył po kolejnej rundzie rozmów 10 listopada, że jeśli rozpoczęcie drugiej fazy negocjacji miałoby zostać wpisane w porządek obrad grudniowego szczytu UE, to kwestie rozliczeń finansowych trzeba będzie rozwiązać w ciągu dwóch tygodni. Zaznaczył, że informacja ta nie ma charakteru ultimatum, lecz jest jedynie praktyczną oceną możliwości przygotowania tej kwestii do rozważenia przez przywódców państw "27" na szczycie 14-15 grudnia.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oświadczył w zeszłym tygodniu, że o tym, czy UE uzna dotychczasowy postęp w rozmowach za wystarczający, by przejść do kolejnego etapu, zdecyduje w dużej mierze wizyta premier Theresy May w Brukseli 4 grudnia.

Na doniesienia "Daily Telegraph" kurs funta mocno wystrzelił. W stosunku do dolara podrożał o ponad 1 proc. Wobec złotego brytyjska waluta umocniła się o 0,7 proc. Za jednego funta około 20.30 trzeba było zapłacić 4,74 zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane