• rozwiń

Temat: Czechy

Zielone światło od premiera. Odszkodowania dla czeskich Kościołów będą opodatkowane

Andrej Babisz jest bogatszy od Donalda Trumpa Odtwórz: Andrej Babisz jest bogatszy od Donalda Trumpa
Andrej Babisz jest bogatszy od Donalda Trumpa "Źródło: TVN24 BiS"

Czeski premier Andrej Babisz zadeklarował w poniedziałek swą zgodę na postulat Komunistycznej Partii Czech i Moraw, by opodatkować fundusze, które będą przekazywane Kościołom w charakterze odszkodowania za powojenne konfiskaty ich mienia.

Jest to jeden z warunków, od których komuniści uzależniają swe poparcie dla tworzonego obecnie przez Babisza nowego rządu jego centroprawicowego ruchu ANO i Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD).

Miliardy koron

- Wartość restytucji była zawyżona o 54 mld koron (9 mld złotych) i dlatego od pięciu lat mówię, że trzeba to opodatkować - powiedział premier na konferencji prasowej w ministerstwie transportu.

- My się na to zgadzamy od dawna, zakładam, że CSSD się do tego przyłączy. Nie jest to nowy temat, nie mówiliśmy nawet o tym w ramach negocjacji na temat ewentualnego poparcia ze strony Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCM) - zaznaczył.

Czeska Izba Poselska przyjęła w lutym w pierwszym czytaniu projekt ustawy o opodatkowaniu wypłacanych Kościołom w corocznych ratach odszkodowań pieniężnych za mienie, którego nie odzyskały w naturze. Zgłoszony przez KSCM projekt poparli deputowani ANO, CSSD oraz antyimigranckiego ugrupowania Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD). Kościoły sygnalizowały już, że w razie uchwalenia ustawy zaskarżą ją w Trybunale Konstytucyjnym.

Kościelny majątek

Na konferencji prasowej Babisz wyraził także opinię, że wysokość odszkodowań została oszacowana w sposób niestandardowy. - Istnieją nawet wskazania, iż wydaje się jakoby zwracano również majątek, który być może miał nie podlegać restytucji - powiedział.

Stanowisko Babisza poparł przewodniczący CSSD Jan Hamaczek. "Deputowani CSSD opowiedzieli się jednoznacznie w pierwszym czytaniu za opodatkowaniem rekompensat i nie zamierzamy niczego w tym zmieniać" - napisał na Twitterze.

ANO i CSSD mają w 200-osobowej Izbie Poselskiej łącznie 93 mandaty, ale 15 posłów KSCM mogłoby zapewnić rządowi w głosowaniach niezbędną większość.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane