• rozwiń

Temat: Motoryzacja

Czesi zbudują kolejne kilometry autostrady. "Połączy Pragę z Wrocławiem i Szczecinem"

Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego? Odtwórz: Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego?
Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego? "Źródło: tvn24bis.pl"

W przyszłym roku Czesi planują rozpoczęcie budowy dwóch odcinków autostrady D11, która połączy Pragę z Wrocławiem i Szczecinem - poinformowała ambasada Polski w Czechach.

Plany związane z transportem zostały ujęte w oświadczeniu programowym nowego premiera Andreja Babisza. Członkowie gabinetu przyjęli dokument w miniony poniedziałek.

Plany nowego rządu

Nowy rząd chce zintensyfikować budowę autostrad na wszystkich głównych trasach, mianowicie: D1, D3, D4, D6, D7, D11, D35, D48, D52, D52 i zakończyć kompletną modernizację autostrady D1 między Pragą i Brnem.

Jak możemy przeczytać w komunikacie zamieszczonym na stronie czeskiego ministerstwa transportu, do 2021 roku planowane jest uruchomienie 210 kilometrów autostrad.

Polaków może szczególnie ucieszyć fakt, że na liście priorytetów znalazła się autostrada D11. To droga, która po polskiej stronie połączy się z S3. "W przyszłym roku Czesi planują rozpoczęcie budowy dwóch odcinków autostrady D11, która poprzez drogę ekspresową S3 oraz autostradę A4 połączy Pragę z Wrocławiem i Szczecinem" - poinformowała na jednym z portali społecznościowych ambasada Polski w Czechach.

Przypomnijmy, że w lipcu br. minister transportu Andrzej Adamczyk wskazywał, że budowa czeskiej D11 "powinna zakończyć się w 2024 lub 2025 roku". Dodał wówczas, że droga S3, poprzez czeską autostradę D11, włączy się w sieć transportową Republiki Czeskiej i w efekcie dalej na południe Europy.

Pod koniec sierpnia tego roku polski minister transportu uczestniczył w otwarciu odcinka Osicky - Hradec Karlove. Do całkowitego ukończenia autostrady brakuje odcinków: Hradec Králové - Smirice (15,2 km), Smirice - Jaromer (7,4 km), Jaromer - Trutnov (20,5 km), Trutnov - granica z Polską (21,1 km).

Nowe umowy w Polsce

W miniony poniedziałek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowy na realizację dwóch odcinków ekspresowej S3 w województwie zachodniopomorskim położonych między Szczecinem a Świnoujściem.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk poinformował, że finalizowane są przygotowania do budowy całej S3, od Bałtyku do granicy z Czechami.

Pierwszy kontrakt dotyczy budowy odcinka Brzozowo - Miękowo o długości 22,4 km, natomiast drugi rozbudowy odcinka Miękowo – Rzęśnica o długości 19 km.

Trasa S3 łączy wybrzeże Polski z paneuropejskimi korytarzami transportowymi. Prowadzi od zespołu portów morskich Świnoujście-Szczecin, wzdłuż zachodniej granicy kraju, przez ośrodki miejskie Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry, Zagłębie Miedziowe (Głogów, Lubin, Polkowice, Legnica) do południowej granicy z Czechami.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Robertjdtl
Autostrada dojedzie do granicy z Polską w Lubawce, a dalej co? Witamy na zdezelowanej 5-tce, krętej i dziurawej?
Ciekawe co w tym czasie zrobimy My.
Natomiast perspektywa dojazdu autem z Warszawy do Pragi w 6h to piękna perspektywa :). Oby się Czechom udało.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane