• rozwiń

Od Mediolanu po Sardynię. Katarczycy stworzyli w tym kraju małe imperium

Izolacja Kataru. "To się może odbić na kontrakcie z Polską" Odtwórz: Izolacja Kataru. "To się może odbić na kontrakcie z Polską"
Izolacja Kataru. "To się może odbić na kontrakcie z Polską" "Źródło: TVN24 BiS"

Hotele, plaże, wieżowce i dom mody - te przykłady licznych inwestycji i własności Kataru we Włoszech wymienia we wtorek "Corriere della Sera". Dziennik przedstawił tę listę w związku z izolacją Kataru, oskarżonego przez kilka krajów o wspieranie terroryzmu.

Stosunki z Katarem zerwały w poniedziałek: Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt, Jemen, Bahrajn, Libia i Malediwy.

"Zakochani w Italii"

Włoska gazeta podkreśla, że imperium ekonomiczne emiratu, rządzonego przez dynastię Al-Thani , która utworzyła fundusz suwerenny, rozciąga się od Mediolanu po Sardynię. Przypomina, że 10 lat temu ówczesny prezydent Giorgio Napolitano podczas wizyty w Katarze mówił, że rodzina tam panująca jest "zakochana we Włoszech".

Własnością katarskiego funduszu jest między innymi słynny dom mody Valentino. W rękach Katarczyków jest też 2300 hektarów terenów i plaż na jednym z najpiękniejszych wybrzeży na świecie - Costa Smeralda na Sardynii.

Gazeta wymienia również luksusowe hotele znajdujące się na tej wyspie, a także kilka innych w Wenecji, Rzymie i Florencji. Ujawnia też, że rodzina emira chciała kupić hotel San Domenico Palace w Taorminie na Sycylii, gdzie odbyły się w maju obrady szczytu przywódców G7. Ostatecznie w ostatniej chwili wybrano ofertę włoskiego inwestora.

Linie Qatar Airways wykupiły 49 procent udziałów pogrążonego w kryzysie przewoźnika Meridiana.

W Mediolanie własnością Katarczyków jest kilka wieżowców.

"Corriere della Sera" przypomina, że jesienią zeszłego roku pojawiła się hipoteza na temat możliwego udziału funduszu z Kataru w rekapitalizacji zadłużonego banku Monte dei Paschi di Siena. Ale miliard euro jednak nie wpłynął - pisze gazeta.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane