• rozwiń

Amerykanie schodzą z platform wiertniczych. Ropa będzie drożeć?

Amerykanie schodzą z platform wiertniczych. Ropa będzie drożeć?
Foto: Shutterstock Foto: Liczba platform w USA gwałtownie spada

Łączna liczba aktywnych odwiertów ropy naftowej i gazu ziemnego wygląda tak, jakby spadła z klifu. Jest obecnie najniższa od pięciu lat - pisze “Market Watch”.

Serwis podaje, że tylko od początku grudnia ubiegłego roku spadek wyniósł 24 proc. To może pomóc ustabilizować sytuację na amerykańskim rynku i zneutralizować wysoką podaż surowców.

Gwałtowny spadek

Liczba aktywnych platform w USA, które cały czas poszukują ropy i gazu ziemnego wynosi 1456 - zgodnie z piątkowymi danymi Baker Hughes. Jej rzecznik podkreślił, że jest to najniższy poziom od marca 2010 roku, kiedy odwiertów było 1444.

Jak pokazuje zestawienia opublikowane przez “Market Watch”, jeszcze w grudniu 2014 roku ta liczba przekraczała 1,9 tys. Potem nastąpił dramatyczny spadek.

Spadek odwiertów może spowolnić produkcję ropy a to będzie dobra wiadomość, przynajmniej dla przedsiębiorstw energetycznych - czytamy. Tym bardziej, że amerykańskie zapasy ropy naftowej są największe od lat.

To właśnie duża podaż ropy była przyczyną spadku cen tego surowca i masowych zwolnień w branży energetycznej - pisze “Market Watch”. I dodaje, że “są pewne oznaki” stabilizacji rynku ropy - ceny kontraktów terminowych na dostawy surowca poszły lekko w górę.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku w piątek rosły o 2 proc., a w całym tygodniu zwyżkowały o 6,6 proc. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec wyceniana była po 51,48 dolarów. Z kolei Brent w dostawach na 57,44 dolarów za baryłkę.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 6,33 mln baryłek do 413,06 mln baryłek.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane