• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Grecja

Rozmowy z Grecją trwają. To będzie długa noc

Foto: PAP/EPA Foto: Główne rozbieżności między instytucjami reprezentującymi wierzycieli a Atenami dotyczą podatków i emerytur

Podstawą rozmów na wieczornym spotkaniu ministrów finansów strefy euro będzie sprawozdanie KE, MFW i EBC z negocjacji z Grekami. KE informuje, że mimo postępu nie ma porozumienia, a środowe spotkanie może trwać długo.

Valdis Dombrovskis, unijny komisarz ds. euro poinformował, że trwają intensywne negocjacje, ale nie ma jeszcze porozumienia. - Robimy postęp, ale pozostają kwestie do rozwiązania – powiedział, wchodząc na spotkanie. - Prawdopodobnie będziemy mieli długą noc – dodał.

Rozmowy trwają

Belgijski minister finansów Johan Van Overtveldt wskazał, że podstawą dyskusji ministrów finansów będzie sprawozdanie negocjujących z Grekami instytucji reprezentujących wierzycieli, czyli Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. - Najpierw sprawozdanie trzech instytucji, a potem będziemy dyskutować – powiedział, wchodząc na spotkanie. Podkreślił, że zależy mu na "dobrym porozumieniu" zarówno dla greckiej gospodarki, jak i dla przyszłości strefy euro.

Fiński minister finansów Alexander Stubb powiedział, że "byłby pozytywnie zaskoczony", gdyby w środę doszło do porozumienia.

Zdaniem szefa resortu finansów Belgii, jeśli w środę nie dojdzie do porozumienia, to rozmowy będą trwały. - Nie lubię ostatecznych terminów – powiedział Van Overtveldt. - Jeśli nie będzie dziś porozumienia, to zobaczymy jutro – dodał.

Kryzys w Grecji

Belgijski minister wskazał, że od początku kryzysu grecka gospodarka skurczyła się o ponad 20 proc. - Ciąży na nas bardzo duża odpowiedzialność wobec ludności Grecji, która ogromnie cierpi – powiedział. "To nasze moralne zobowiązanie, by to zakończyć" - dodał. Jednocześnie nie zgodził się z twierdzeniem, że dotychczasowy program pomocowy nie działa. Jego zdaniem obecny i poprzednie greckie rządy tylko częściowo wdrażały program, "a nie można powiedzieć, że nie działa program, który nie został prawidłowo wdrożony".

Wicepremier i minister finansów Słowacji Peter Każimir mówił, że trzy spotkania eurogrupy i dwa szczyty to wystarczająco dużo spotkań, by osiągnąć europejskie rozwiązanie dla Grecji. Jak podkreślał, jest zdecydowanym optymistą w sprawie porozumienia z Atenami, bo - jak dodał - musi nim być.

Ważna noc

- Jestem ciekaw, jak strefa euro będzie wyglądała, gdy zakończymy to spotkanie - powiedział Każimir. Przypomniał, że Słowacja też miała okres, gdy poziom ściągania podatków był bardzo niski, a gorszy miała tylko Grecja, jednak od tego czasu sytuacja znacznie się poprawiła.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, główne rozbieżności między instytucjami reprezentującymi wierzycieli a Atenami dotyczą podatków i emerytur. Wierzyciele proponują, by obniżona 13-procentowa stawka VAT nie obejmowała usług gastronomicznych, a ogólne dochody z tytułu zmian w VAT sięgnęły 1 proc. PKB wobec ok. 0,75 proc. w propozycji Aten. Ponadto wierzyciele chcą, by Ateny zrezygnowały z jednorazowego nadzwyczajnego 12-proc. podatku od zysków firm wyższych niż 0,5 mln euro i podniosły podatek CIT z 26 do 28 proc., a nie do 29 proc., jak zaproponowali Grecy.

Jakie zmiany?

Strony różnią się, jeśli chodzi o skalę i tempo zmian w systemie emerytalnym. Wierzyciele nalegają m.in. na szybsze niż proponują Ateny wygaszanie możliwości wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. Kolejna rozbieżność to skala cięć wydatków na wojskowość: Grecy proponują 200 mln euro, wierzyciele chcą dwa razy więcej.

Z nieoficjalnych doniesień agencyjnych wynika, że największe zastrzeżenia do greckich propozycji ma MFW, który obawia się, że pakiet przedstawiony przez Ateny w zbyt dużym stopniu opiera się na podwyżkach składek i podatków.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane