• rozwiń

Amerykański gigant wraca do Rosji. CNN znów może nadawać

Amerykański gigant wraca do Rosji. CNN znów może nadawać
Foto: Billy Hathorn/CC BY SA 3.0 Foto: CNN otrzymał zgodę na rozpoczęcie nadawania

CNN jest gotowy do powrotu do Rosji - pisze "The Moscow Times". Tamtejszy regulator mediów zatwierdził wniosek amerykańskiego giganta ws. licencji nadawczej. Umożliwia to powrót CNN do Rosji niecałe dwa miesiące po opuszczenia tego rynku z powodu nowego restrykcyjnego dla zagranicznych stacji prawa.

"CNN otrzyma licencję w najbliższej przyszłości" - podkreślił rzecznik prasowy Roskomnadzor Vadim Ampelonki. Przedstawiciel CNN zaznaczył, że firma nie skomentuje na razie tej decyzji, ale ma ona "zobowiązania wynikające z długiej obecności w Rosji".

Ostre prawo

Jak przypomina "The Moscow Times", CNN w listopadzie zeszłego roku ogłosił, że zaprzestaje transmisji. Nadawca powołał się na zmiany w rosyjskim prawie. W styczniu tego roku weszło w życie prawo zakazujące reklam w telewizjach kablowych.

Autorzy nowych przepisów podkreślali, że środek ten został wprowadzony w celu wyrównania poziomów konkurencji między kanałami płatnymi a darmowymi.

W styczniu uregulowania zostały zmienione tak, aby telewizje kablowe z 75-proc. udziałem rosyjskich treści mogły nadal sprzedawać czas reklamowy. Wkrótce potem CNN rozpoczął negocjacje z Roskomnadzor ws. odnowienia licencji - pisze "The Moscow Times".

Wyjście CNN z Rosji było także szeroko interpretowane jako związane z obowiązującym od października ubiegłego roku prawem, które wymaga od mediów zarejestrowanych w Rosji ograniczenie obcego kapitały jedynie do 20 proc. do 2017 roku.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane