• rozwiń

Wojna celna w zawieszeniu. "Decyzja USA przedłuża niepewność na rynku"

Kolejne listy produktów objętych cłami. Czy to już wojna? Odtwórz: Kolejne listy produktów objętych cłami. Czy to już wojna?
Kolejne listy produktów objętych cłami. Czy to już wojna? "Źródło: TVN24 BiS"

Decyzja USA o odroczeniu do 1 czerwca wejścia w życie nałożonych na Unię Europejską ceł na stal i aluminium przedłuża niepewność na rynku, co wpływa na decyzje biznesowe. UE powinna być trwale zwolniona z tych ceł - podała Komisja Europejska we wtorek.

Komisja wydała we wtorek rano oświadczenie po ogłoszeniu przez USA przedłużenia do 1 czerwca zwolnienia UE z ceł importowych na stal i aluminium.

Wskazała, że nadwyżka mocy produkcyjnych w sektorze stalowym i aluminiowym to nie efekt działań UE. "Wręcz przeciwnie, w ciągu ostatnich miesięcy UE zaangażowała się na wszystkich możliwych szczeblach (w rozmowy) ze Stanami Zjednoczonymi i innymi partnerami, aby znaleźć rozwiązanie tego problemu" - podkreśliła.

UE wskazała też na swoją gotowość do dyskusji na temat aktualnych kwestii związanych z dostępem do rynku, ale też podkreśliła, że jako długoletni partner i przyjaciel Stanów Zjednoczonych nie zamierza negocjować "pod groźbą". "Każdy przyszły program prac (rozmów - red.) transatlantyckich musi być zrównoważony i obopólnie korzystny" - zaznaczyła KE.

Europejska komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem kontaktowała się z sekretarzem handlu USA Wilburem Rossem i przedstawicielem handlowym USA Robertem Lighthizerem w ciągu ostatnich tygodni. Dyskusje te mają być kontynuowane.

Cła odroczone

Prezydent Donald Trump odroczył do 1 czerwca wejście w życie ceł na stal i aluminium importowane z UE, Kanady i Meksyku. Odwetowe cła w wysokości 25 proc. na stal i 10 proc. na aluminium miały wejść w życie we wtorek 1 maja.

Unia Europejska wcześniej ostro skrytykowała zapowiedzianą w marcu decyzję prezydenta Donalda Trumpa o wprowadzeniu karnych ceł na produkty stalowe i aluminiowe sprowadzane do Stanów Zjednoczonych.

W reakcji na protekcjonistyczne decyzje Białego Domu, UE zapowiedziała wprowadzenie odwetowych ceł na towary eksportowane przez USA, m. in. na burbon (amerykańska whisky) i motocykle Harley Davidson. Pochodzą one ze stanów, w których Republikanów czeka ciężka przeprawa wyborach do Izby Reprezentantów i Senatu w listopadzie b.r.

Amerykańskie restrykcje handlowe były tematem rozmów prezydenta Trumpa z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Angelą Merkel, którzy gościli w Białym Domu w ub. tygodniu.

Meksyk i Kanada obecnie renegocjują ze Stanami Zjednoczonymi układ NAFTA o wolnym handlu.

Obietnica Trumpa

Jak poinformował we wtorek dziennik „The Wall Street Journal”, Argentyna, Brazylia i Australia osiągnęły "w zasadzie” porozumienie z USA umożliwiające uniknięcie dodatkowych ceł na swoje produkty stalowe i aluminiowe i zgodziły się na system kontyngentów tych produktów.

Karne amerykańskie cła wynoszące 25 procent na stal i 10 procent na aluminium obejmuje już eksport do USA z Rosji, Chin i Japonii i innych państw.

Zdaniem ekspertów, decyzja Trumpa była spełnieniem obietnicy wyborczej dla elektoratu ze stanów tzw. "Pasa rdzy" (głównie Środkowy Zachód USA), w których konkurencja taniej stali i aluminium z zagranicy spowodowała załamanie się produkcji przemysłowej i duże bezrobocie.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane