• rozwiń

Co piąty do zwolnienia? Cięcia kosztów giganta IT

Co piąty do zwolnienia? Cięcia kosztów giganta IT
Foto: Flickr (CC BY-NC-SA 2.0)/camknows Foto: Cisco ma oddziały na całym świecie, zatrudnia 70 tys. osób

Cisco System, gigant w branży IT, ma ogłosić w tym tygodniu największe w swojej historii zwolnienia. Pracę może stracić 14 tys. osób, czyli co piąty zatrudniony - donosi technologiczna strona internetowa CRN, cytując źródła ze środowiska informatycznego. Ceny akcji firmy spadły w reakcji na te informacje.

Cisco jeszcze w środę ma opublikować swoje kwartalne wyniki. Jak wskazuje CRN, prawdopodobnie ogłosi oficjalne cięcia kosztów, które przeprowadzi w ciągu najbliższych kilku tygodni. Firma zatrudnia na całym świecie 70 tys. osób.

Zwolnienia pracowników

"Sądzimy, że to prawda" - napisali analitycy banku inwestycyjnego Jefferies, odnosząc się do doniesień CRN."Gdy w ostatnich tygodniach spotkaliśmy się z inwestorami, nabraliśmy obaw, że Cisco może w niedalekiej przyszłości zechcieć zredukować zatrudnienie".

Jeśli to się potwierdzi, będzie to już drugie zwolnienie na podobną skalę ogłoszone w tym roku. Intel Corp. oświadczył w kwietniu, że zrezygnuje z 12 tys. miejsc pracy na całym świecie (11 proc. wszystkich zatrudnionych).

W San Jose problemy

Firma z San Jose mierzy się teraz z problemami dotyczącymi głównych obszarów swojej działalności. W reakcji na to firma wzmacnia swoje biznesy związane z bezpieczeństwem bezprzewodowym oraz centrum danych. Według innych doniesień firma chce skupić się na oprogramowaniu, odchodząc od produkcji sprzętu.

Firma Cisco, która jeszcze w kwietniu zatrudniała ponad 70 tys. pracowników, odmówiła komentarza. Jak podaje CRN, firma zaoferowała już wielu swoim pracownikom pakiet wcześniejszych emerytur.

Giełdy reagują

Ceny akcji Cisco spadły o 2,4 proc., lądując na poziomie 30,49 dol. w pierwszych godzinach handlu na giełdzie Nasdaq w środę.

Jefferies podniosła zaś cenę docelową akcji z 30,72 dol. do 35 dol.  i utrzymała rating "kupuj".

Zobacz: masowe zwolnienia w Moskwie

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane