• rozwiń

Jest oferta "last minute" dla Grecji. Cipras się zastanawia i jedzie do Brukseli

Sądny dzień dla Grecji i strefy euro Odtwórz: Sądny dzień dla Grecji i strefy euro
Foto: PAP/EPA/ YANNIS KOLESIDIS | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Aleksis Cipras zastanawia się nad ofertą | Video: Sądny dzień dla Grecji i strefy euro

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przedstawił premierowi Grecji Aleksisowi Ciprasowi propozycję osiągnięcia w ostatniej minucie porozumienia w sprawie programu pomocowego - potwierdził we wtorek rzecznik KE Margaritis Schinas. Jak informują greckie media, szef tamtejszego rządu rozważa jej przyjęcie i obecnie znajduje się w drodze do Brukseli. Raport Specjalny na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Wcześniej, Cipras rozmawiał dzisiaj telefonicznie zarówno z Junckerem, jak i szefem Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghim.
 

Według rzecznika Cipras zadzwonił do Junckera w poniedziałek wieczorem. Po konsultacji z szefem eurogrupy Jeroenem Dijsselbloemem przekazał premierowi Grecji, jak "mogłoby wyglądać porozumienie w ostatniej minucie" przed wygaśnięciem programu pomocowego dla Aten we wtorek w nocy.

Bez odpowiedzi do wtorku

Ewentualne porozumienie zakładałoby zaakceptowanie przez Grecję ostatniej oferty instytucji reprezentujących pożyczkodawców z minionego piątku oraz uwzględnienie przez eurogrupę greckich potrzeb finansowych. Rząd w Atenach miałby też namawiać obywateli do głosowania na "tak" w planowanym na niedzielę referendum w sprawie warunków programu pomocowego. Pakiet uwzględniałby ogłoszony w ub. tygodniu przez KE program na rzecz wzrostu i miejsc pracy dla Grecji, wart 35 mld euro z funduszy spójności.

Juncker prosił Ciprasa, by ten dał mu odpowiedź do północy w poniedziałek. Jednak - jak poinformował rzecznik KE - do południa we wtorek nie było reakcji ze strony Aten. - Dlatego czas ucieka - powiedział Schinas.

Nieco później po konferencji rzecznika KE w Brukseli przedstawiciel rządu w Atenach poinformował, że we wtorek Cipras rozmawiał telefonicznie z Junckerem oraz z szefem Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghim.

Nie jest jasne, czy ewentualny kompromis uwzględniałby także możliwość wynegocjowania nowego programu pomocowego dla Aten oraz redukcję greckiego długu. W poniedziałek Juncker zasygnalizował w Brukseli, że już w ub. tygodniu informował premiera Grecji, iż byłaby gotowość do dyskusji o redukcji zadłużenia jesienią.

Szef KE przekonywał też w poniedziałek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, że propozycja porozumienia, przedstawiona w miniony piątek przez Komisję, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny była "uczciwa", nie przewidywała cięć wynagrodzeń ani emerytur. Juncker zaapelował do Greków, by w referendum, zapowiedzianym na 5 lipca, głosowali na "tak" - za propozycją porozumienia w sprawie programu pomocowego.

"Trzeba uchronić Grecję"

Szansę kompromisu w ostatniej minucie przed wygaśnięciem programu wsparcia dla Grecji widzą też europejscy socjaliści. Szef frakcji Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim Gianni Pittela powiedział na konferencji prasowej, że "udało się ponownie otworzyć kanały dialogu między Atenami a Brukselą".

- Komisja Europejska postąpiła odpowiedzialnie i konstruktywnie, okazując wolę pracy z Grecją nad propozycją, którą położono na stolę w niedzielę - powiedział Pittella.

Według niego Juncker chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom greckiego rządu w sprawie emerytur, która jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii, jak również w sprawie reform rynku pracy i możliwości przedłużenia programu pomocowego, który wygasa we wtorek w nocy. "Propozycja Junckera nie została odrzucona (...) Mamy nadzieję, że grecki parlament poprze propozycję" - dodał włoski polityk.

- Trzeba uchronić Grecję od bankructwa, a euro od kryzysu - powiedział Pittela. Podkreślił, że powodzenie tej ostatniej próby kompromisu zależy też od jasnego stanowiska strefy euro.

Referendum

W miniony weekend rząd w Atenach zapowiedział na 5 lipca referendum w sprawie warunków wsparcia dla Grecji i zwrócił się do strefy euro o przedłużenie programu pomocowego, który wygasa we wtorek w nocy. Ministrowie finansów państw eurolandu nie zgodzili się w sobotę na prośbę Greków. Wygaśnięcie programu sprawi, że kraj ten nie otrzyma ostatniej raty pomocy w wys. 7,2 mld euro. W związku z tym nie zapłaci też przypadającej we wtorek raty należności do Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wys. 1,6 mld euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (15)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Kobra007
Putin wygrywa na kazdym kroku: jest oczywistym ze Cipras realizuje plan Putina w oslabieniu UE. Ma gdzies narod grecki, sam jest komunista a do tego otacza sie ortodyksyjnymi komunistami szkoly Moskiewskiej. Nastepnym celem Putina bedzie Polska, wywiad rosyjski bedzie aktywnie wplywal na wybory w Polsce tak by wygral antyeuropejski PiS
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
twingo9
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
rainmen
Populista Cipras dorwał się do władzy, wydawało mu się że potrafi, a teraz okazuje się, ze to nie takie proste. U nas też kolejka chętnych populistów się ustawiła. Ciekawe co będzie jak oni dostaną władzę ?
 • 3
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
rychelie77
Panie Boże uchroń nas, co ty tez wygadujesz, oni nigdy, myslę, że nie jesteśmy takimi głupcami.
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
miki_kowalski
Grecja w podobnej sytuacji jak nasi frankowicze. Naszych zachęcano do brania kredytów i Greków nawet teraz się zachęca. Co innego jak bezzwrotna pomoc finansowa lub kredyt bez odsetek
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
zwolk
Taka drobna różnica, że około 98% frankowiczów spłaca swoje zobowiązania, a 98% Greków dalej myśli i kombinuje co by tu zrobić żeby się nie narobić, a żeby długu nie było.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
qku
Loading...
qku
frankowicze nie fałszowali przez 8 lat danych ekonomicznych aby im banki dały kredyty
a Grecy tak zrobili

jak tak coś palniesz publicznie bez sensu i wiedzy to Ci jakoś jest lepiej?
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane