• rozwiń

Raport: Grecki dramat

Cipras rozpoczyna walkę z Brukselą. Grecja gotowa "przelać krew, by przywrócić godność"

SYRIZA zaczyna rządy w Grecji Odtwórz: SYRIZA zaczyna rządy w Grecji
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Egzotyczną koalicję skrajnej lewicy i skrajnej prawicy w Grecji łączy bardzo ciepły stosunek do Rosji | Video: SYRIZA zaczyna rządy w Grecji

Nowy premier Grecji Aleksis Cipras oświadczył w środę, że jego rząd chce wynegocjować z Unią Europejską "sprawiedliwe, trwałe i wzajemnie korzystne rozwiązanie". Dodał, że rząd jest gotów "przelać krew", aby "przywrócić Grecji godność".

- Wśród naszych priorytetów znajduje się przeprowadzenie renegocjacji z naszymi unijnymi partnerami w celu znalezienia sprawiedliwego, trwałego i wzajemnie korzystnego rozwiązania", które nie doprowadzi do "katastrofalnego zerwania wzajemnych relacji - wskazał przywódca lewicowo-populistycznej partii SYRIZA na pierwszym posiedzeniu Rady Ministrów.

Redukcja długu

Zastrzegł jednocześnie, że jego rząd nie zamierza kontynuować - jak to ujął - "polityki poddaństwa".

Renegocjacje mają dotyczyć planu pomocowego dla Grecji oraz jej długu. SYRIZA opowiada się za "redukcją długu i zerwaniem z polityką restrykcyjnych oszczędności w celu - jak tłumaczy - rozruszania gospodarki".

Niemiecki minister gospodarki Sigmar Gabriel powiedział na konferencji prasowej w Berlinie, że Niemcy szanują demokratyczny wybór Greków, dokonany w niedzielę. Podkreślił jednocześnie, że "celem jest utrzymanie Grecji w strefie euro". Wezwał nowy rząd w Atenach, by przestrzegał "zasady sprawiedliwości" wobec tych, którzy pomogli Grecji w ostatnich latach; "wobec ludzi w Niemczech i w Europie (...), którzy okazali swą solidarność" z Grekami. "Sprawiedliwość i solidarność powinny obowiązywać obie strony" - zaznaczył Gabriel.

Nowy grecki rząd zapowiedział również, że chce "wstrzymać proces prywatyzacji" portu w Pireusie, największego w Grecji, a także państwowych zakładów energetycznych DEI.

- Wstrzymamy prywatyzację portu w Pireusie (w Atenach, na południu kraju) i Salonikach (na północy) zgodnie z programem Syrizy - zapowiedział po posiedzeniu rządu wiceminister żeglugi Teodoros Dritsas. Jak podaje agencja dpa, wiceminister ogłosił, iż chińskie inwestycje opiewające na 320 mln euro w porcie kontenerowym Piraeus zostaną zawieszone.

Nabyto dwa terminale

Chińska państwowa firma żeglugowa COSCO (China Ocean Shipping Company) nabyła już dwa terminale portu w Pireusie i była typowana na odkupienie udziałów, które państwo greckie posiada w firmie zarządzającej tym portem.

Minister ochrony środowiska, energetyki i zmian klimatu Panagiotis Lafazanis powiedział w radiu, że

przedsiębiorstwo energetyczne DEI nie powinno być prywatyzowane. Minister pracy Panagiotis Skourletis oświadczył z kolei, że chce podnieść płacę minimalną w sektorze prywatnym z 586 do 751 euro miesięcznie - podaje dpa.

Rząd Ciprasa został zaprzysiężony we wtorek. Ministrem finansów został ekonomista Janis Warufakis, zagorzały krytyk warunków, na których Grecja otrzymała międzynarodową pomoc finansową. Przekonywał, że spłata zadłużenia powinna być powiązana ze wzrostem gospodarczym kraju. Po prezentacji rządu ateńska giełda straciła ponad 5 proc.

Rozmowy "kluczowe i produktywne"

Za negocjacje z wierzycielami Grecji (Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy) odpowiedzialny jest wicepremier, ekonomista Jannis Dragasakis. Przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi, które przyniosły Syrizie zwycięstwo, domagał się on śledztwa, które ma wyjaśnić, dlaczego kraj musiał zgodzić się na restrykcyjny program oszczędności.

Premier Cipras podkreślił w środę, że piątkowe rozmowy w Atenach z szefem eurogrupy Jeroenem Dijsselbloemem będą "kluczowe i produktywne". Jednym z priorytetów będzie - jak dodał - znalezienie rozwiązania "kryzysu humanitarnego" i pomoc dla najuboższych. "Jesteśmy rządem uzdrowienia narodowego, naszym celem jest przywrócenie bezpieczeństwa i godności" krajowi - zaznaczył.

Podczas poniedziałkowego spotkania ministrów finansów państw eurolandu Dijsselbloem powiedział, że "przynależność do strefy euro oznacza, iż należy respektować wszystkie podjęte wcześniej zobowiązania".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
SEBBAX
dziwne to greckie sprawiedliwe rozwiązanie - "nie spłacać długów"... bardzo uczciwe - typowe greckie zachowanie jak widać...
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
qku
Loading...
qku
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
baldie
To nie takie proste... PiS próbuje kopiować model socjalistyczno-rosyjskiej propagandy a ludzie, którym się wmówi wszechobecne zagrożenie stają się nieracjonalni (próbują pozbyć się przede wszystkim wyimaginowanego zagrożenia). Tak to działa w sektach, partiach czy państwach od zawsze i, jak widać, cały czas jest skuteczne.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane