• rozwiń

Temat: Grecki dramat

Grecja czeka na pieniądze. Cipras rozmawiał z Draghim i Lagarde

Foto: PAP/EPA Foto: Cipras rozmawiał z Draghim i Lagarde

Premier Grecji Aleksis Cipras rozmawiał w poniedziałek wieczorem z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Chrisitine Lagarde i prezesem Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Draghim na temat sytuacji jego kraju po niedzielnym referendum.

Według przedstawiciela MFW, Lagarde oświadczyła Ciprasowi - co było już sygnalizowane wcześniej - że Fundusz nie może udzielać pożyczek krajowi, który zalega ze spłatami zadłużenia.

MFW nie może?

- Dyrektor zarządzająca wyjaśniła, że Fundusz nie może wypłacać (pieniędzy), zgodnie ze swoją polityką dotyczącą zaległych spłat - powiedział przedstawiciel MFW cytowany przez Reutersa.

Wcześniej Lagarde powiedziała ogólnikowo, że MFW "przyjął do wiadomości" wyniki niedzielnego referendum w Grecji. "Monitorujemy sytuację z bliska i jesteśmy gotowi pomóc Grecji, jeżeli zostaniemy o to poproszeni" - głosi oświadczenie szefowej MFW przesłane mediom.

Co trzeba zrobić?

W rozmowie z szefem EBC Cipras oświadczył - jak poinformował anonimowy przedstawiciel rządu greckiego - że w Grecji "istnieje pilna potrzeba" zniesienia kontroli przepływu kapitałów.

Cipras miał również omówić z Draghim kwestię płynności finansowej greckich banków, które nieczynne są już od ponad tygodnia a wypłaty z bankomatów zostały drastycznie ograniczone.

Rząd grecki wprowadził kontrolę przepływu kapitałów aby zapobiec całkowitemu załamaniu się systemu bankowego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
rainmen
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
marianragan
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane