• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Cipras: porozumienie z wierzycielami zakończy okres niepewności gospodarczej

Cipras: porozumienie z wierzycielami zakończy okres niepewności gospodarczej
Foto: PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU Foto: Szef greckiego rządu nie sprecyzował kto próbował utrudnić porozumienie

Premier Grecji Aleksis Cipras wyraził w środę nadzieję, że zawarte mimo trudności porozumienie na szczeblu technicznym z międzynarodowymi kredytodawcami zakończy okres niepewności gospodarczej w kraju.

- Pomimo przeszkód, które niektórzy próbują stawiać na naszej drodze jestem optymistą, że będziemy mieli porozumienie, które położy ostatecznie kres niepewności gospodarczej - powiedział Cipras podczas wizyty w ministerstwie infrastruktury w Atenach.

Utrudniali, ale kto

Szef greckiego rządu nie sprecyzował kto próbował utrudnić porozumienie. Jak dodał, jego rząd będzie walczył z oszustwami podatkowymi i korupcją, które - jak podkreślił - są częściowo odpowiedzialne za kryzys, w którym znalazła się Grecja.

Wynegocjowane we wtorek techniczne porozumienie między instytucjami a władzami Grecji w sprawie trzeciego pakietu pomocy dla tego kraju zakłada wsparcie dla greckiej gospodarki o wartości 85 mld euro.

W zamian - jak pisze agencja Reuters, która dotarła do 29-stronnicowego memorandum - Ateny zobowiązały się do przeprowadzenia natychmiastowych reform i prywatyzacji. W Grecji ma ruszyć prywatyzacja portów, lotnisk oraz państwowego operatora sieci energetycznej ADMIE, co ma przynieść do greckiego budżetu wpływy w wysokości 6,4 mld euro w latach 2015-2017.

Zobowiązanie

Rząd Ciprasa zobowiązał się do przedstawienia do końca października wiążących terminów ofert na sprzedaż portów w Pireusie i w Salonikach. Ponadto władze greckie zobowiązały się do sprzedaży na wynegocjowanych wcześniej warunkach 14 regionalnych portów lotniczych niemieckiej firmie Fraport. Sprzedaż została wstrzymana po przejęciu władzy w styczniu przez lewicową Syrizę, która zapowiadała, że położy kres prywatyzacji i podejmie renegocjacje z międzynarodowymi wierzycielami w sprawie zmniejszenia ciężaru spłat greckiego zadłużenia.

Porozumienie podpisane z firmą Fraport, niemieckim operatorem portów lotniczych, opiewa na 1,2 mld euro. Wśród lotnisk przeznaczonych do prywatyzacji jest lotnisko w Salonikach - drugim co wielkości mieście Grecji, oraz ważne dla turystyki lotniska na Korfu, Rodos oraz Santorynie i Mykonos na Cykladach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane