• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Zamieszanie w Grecji. Cipras: możliwe przedterminowe wybory

Foto: PAP/EPA Foto: Premier Cipras ma problem z własnym zapleczem politycznym?

Konfrontowany z wewnętrzną opozycją w swej lewicowej partii Syriza premier Grecji Aleksis Ciras nie wykluczył w środę możliwości rozpisania przedterminowych wyborów w razie, gdyby utracił większość parlamentarną.

Zadeklarował jednocześnie, że jego rząd zrealizuje uzgodnione z zagranicznymi kredytodawcami reformy budżetowe, ale nie będzie dodatkowo rozszerzał ich zasięgu.

- Dobrze znam treść porozumienia, które podpisaliśmy na szczycie strefy euro 12 lipca. Wprowadzimy te zobowiązania w życie niezależnie od tego, czy się z nimi zgadzamy, czy nie. Nic ponad to - powiedział Cipras greckiemu radiu Sto Kokkino.

Decyzja w czwartek?

W czwartek ma się odbyć posiedzenie komitetu centralnego Syrizy, a wielu jego członków jest oburzonych zgodą Ciprasa na przedsięwzięcia oszczędnościowe i to w wersji surowszej od tej, jaką greccy wyborcy odrzucili 5 lipca w referendum.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej odmówiła poinformowania, jakich dodatkowych działań reformatorskich oczekuje się od Grecji przed udostępnieniem jej trzeciego programu pomocy kredytowej z maksymalnym wolumenem 86 mld euro. Wcześniej w tym tygodniu rzeczniczka powiedziała, że dla uruchomienia pierwszych płatności potrzebnych jest więcej przedsięwzięć.

Rozmowy z wierzycielami

W poniedziałek w Atenach podjęto intensywne wstępne rozmowy z przedstawicielami Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i będącego funduszem ratunkowym strefy euro Europejskiego Mechanizmu Stabilności. Potem jeszcze w bieżącym tygodniu przewidziane są negocjacje szefów misji tych instytucji w Grecji z greckimi ministrami.

W obliczu dramatycznego kryzysu finansów publicznych i groźby bankructwa Grecja wprowadziła 29 czerwca ścisłą kontrolę przepływu kapitału, zamykając do odwołania ateńską giełdę i wyznaczając limity kwot wypłat z depozytów bankowych.

Mimo kłopotów Grecja jest wciąż najchętniej wybieranym kierunkiem wakacyjnych wojaży.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane