• rozwiń

"Nie ma możliwości, by grecki rząd ustąpił w kwestiach emerytur i prawa pracy"

"Nie ma możliwości, by grecki rząd ustąpił w kwestiach emerytur i prawa pracy"
Foto: PAP/EPA Foto: Występując na konferencji w Atenach, Cipras powiedział, iż obie strony osiągnęły porozumienie w sprawie celów fiskalnych i stawek podatku VAT

Premier Grecji Aleksis Cipras oświadczył w piątek, że jego kraj znalazł ze swymi kredytodawcami wspólną płaszczyznę negocjacyjną, ale w określonych kwestiach, takich jak odmowa zmniejszenia płac i emerytur, rząd nie pójdzie na żadne ustępstwa.

Występując na konferencji w Atenach, Cipras powiedział, iż obie strony osiągnęły porozumienie w sprawie celów fiskalnych i stawek podatku VAT, ale punktami spornymi są nadal zmiany w prawie pracy i reforma systemu emerytalnego.

Sytuacja Grecji

Jak zaznaczył, ostateczna ugoda musi uwzględniać docelową niewielką pierwotną nadwyżkę budżetową w latach 2015-16 i restrukturyzację zadłużenia.

Pierwotna nadwyżka budżetowa oznacza, iż dochody państwa przewyższają te jego wydatki, które nie są związane z obsługą długu publicznego.

- Z tego podium chcę zapewnić naród grecki, że nie ma możliwości ani szansy, by grecki rząd ustąpił w kwestiach emerytur i prawa pracy - podkreślił premier.

Stojąca w obliczu groźby niewypłacalności Grecja liczy na zawarcie w ciągu najbliższych tygodni porozumienia z zagranicznymi kredytodawcami, które zapewniłoby jej dostęp do nowych funduszy pomocowych.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane