• rozwiń
  • WIG20 2101.75 -0.02%
  • WIG30 2406.53 +0.02%
  • WIG 56061.10 +0.05%
  • sWIG80 11610.71 -0.05%
  • mWIG40 3789.85 +0.30%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:09

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Cipras broni porozumienia z wierzycielami. Przed własną partią

Cipras broni porozumienia z wierzycielami przed swoją partią Odtwórz: Cipras broni porozumienia z wierzycielami przed swoją partią
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 BiS Foto: Musimy przyjąć ciężar zobowiązań wynikających z tego porozumienia i stopniowo wycofywać Grecję spod międzynarodowej kurateli - powiedział premier | Video: Cipras broni porozumienia z wierzycielami przed swoją partią

Premier Grecji Aleksis Cipras wystąpił w czwartek przed komitetem centralnym własnego ugrupowania, lewicowej partii Syriza, by przed jej zbuntowanym, skrajnie lewicowym skrzydłem bronić porozumienia zawartego przez rząd z międzynarodowymi wierzycielami.

Rząd "nie miał innego wyjścia", musiał pójść na kompromis z kredytodawcami i zgodzić się na kontynuowanie negocjacji - powiedział Cipras w wystąpieniu transmitowanym przez telewizję.

Grexit, czyli wyjście Grecji ze strefy euro, wywołałoby w kraju dewaluację i zmusiłoby go do ponownego ubiegania się o wsparcie Międzynarodowego Funduszu Walutowego - dodał.

Ciężar zobowiązań

Musimy przyjąć ciężar zobowiązań wynikających z tego porozumienia i stopniowo wycofywać Grecję spod międzynarodowej kurateli - powiedział premier. Zaznaczył, że rząd nie przestanie bronić suwerenności państwa przed zakusami wierzycieli, a kwestie takie jak reforma systemu emerytalnego, rolnictwo i energetyka są do negocjacji.

Przemawiając przed deputowanymi swojej partii, Cipras apelował o przezwyciężenie wewnętrznych podziałów i zaproponował w tym celu głosowanie nad strategią ugrupowania albo na zjeździe partyjnym we wrześniu, albo podczas głosowania wszystkich członków Syrizy w najbliższy weekend.

- Proponuję komitetowi centralnemu zwołanie nadzwyczajnego spotkania, by omówić nasze pozostanie u władzy jako lewicy oraz strategię w obliczu warunków pakietu ratunkowego - powiedział.

Skrajnie lewicowe skrzydło Syrizy w dwóch głosowaniach w parlamencie w lipcu opowiedziało się przeciwko reformom, jakich wierzyciele domagają się w zamian za możliwość udzielenia zadłużonej Grecji dalszej pomocy finansowej. Środki naprawcze udało się ostatecznie uchwalić dzięki wsparciu opozycji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane