• rozwiń

Ikona Nowego Jorku wystawiona na sprzedaż

Chrysler Building idzie pod młotek Odtwórz: Chrysler Building idzie pod młotek
Chrysler Building idzie pod młotek "Źródło: Shutterstock, tvn24.pl"

Chrysler Building, architektoniczne arcydzieło w stylu art deco, który od dziesięcioleci stanowi nieodłączny element panoramy Nowego Jorku, został wystawiony na sprzedaż.

Oddany do użytku w 1930 roku 77-piętrowy wieżowiec (319 metrów) jest symbolem Nowego Jorku i jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli w mieście. Jej charakterystycznym elementem jest kopuła ostatniego piętra ze stali nierdzewnej, która układa się w kształt korony.

Ikona

Przez krótki okres Chrysler Building mógł szczycić się mianem najwyższego budynku świata. Tytuł ten stracił w 1931 roku, kiedy ukończono budowę Empire State Building. Co ciekawe, oba wieżowce położone są w centralnej części Manhattanu i dzieli je od siebie zaledwie kilkaset metrów.

Pomimo upływu prawie 90 lat Chrysler Building znajduje się w czołówce (8. miejsce) na liście najwyższych budynków w "Wielkim Jabłku".

Od 2008 roku drapacz chmur jest w 90 proc. własnością funduszu inwestycyjnego z Abu Zabi. Pozostałe 10 proc. należy do dewelopera Tishman Speyer. Fundusz zapłacił za swój udział 800 mln dolarów.

Do 1953 roku budynek był siedzibą amerykańskiego koncernu samochodowego Chrysler. W 1997 roku przeszedł renowację za 100 mln dolarów.

Jak na razie nie wiadomo, ile potencjalny nabywca będzie musiał za niego zapłacić.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane