• rozwiń

Europejski Bank Centralny ma nową szefową

UE. Komisja PE pozytywnie zaopiniowała Lagarde do EBC Odtwórz: UE. Komisja PE pozytywnie zaopiniowała Lagarde do EBC
Foto: Peter Foley/PAP/EPA | Video: Reuters Foto: Christine Lagarde będzie nową szefową Europejskiego Banku Centralnego | Video: UE. Komisja PE pozytywnie zaopiniowała Lagarde do EBC

Christine Lagarde będzie nową szefową Europejskiego Banku Centralnego. W piątek przywódcy państw i rządów UE mianowali Francuzkę na to stanowisko. Jej kadencja potrwa do 2027 roku.

Lagarde zastąpi 1 listopada obecnego prezesa Włocha Mario Draghiego. Będzie pierwszą kobietą na czele Europejskiego Banku Centralnego.

Była szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), w ramach kompromisowego pakietu uzgodnionego przez szefów państw i rządów różnych europejskich rodzin politycznych, została nominowana do objęcia prezesury EBC jeszcze w lipcu na szczycie UE.

Prawniczka

Lagarde stała wcześniej od 2011 roku na czele MFW. Przed tym pełniła różne funkcje ministerialne we Francji, w tym stanowisko ministra gospodarki, finansów i zatrudnienia od 2007 do 2011 roku.

Nowa szefowa EBC jest prawniczką z wykształcenia, specjalizującą się w prawie pracy i fuzjach oraz przejęciach. Ma jednak rozległe doświadczenie wyniesione również z sektora publicznego i francuskiego rządu.

Krytyczne głosy

W czasie procesu nominacji podnosiły się krytyczne głosy, że Lagarde nie była zawodowo zaangażowana w politykę makroekonomiczną, a przede wszystkim nie sprawowała wcześniej funkcji prezesa banku centralnego. Mimo tego komisja ds. gospodarczych i monetarnych europarlamentu pozytywnie ją zaopiniowała, a PE dał poparcie we wrześniu.

Prezesi EBC są mianowani na ośmioletnią, nieodnawialną kadencję przez szefów państw i rządów UE, po uprzedniej konsultacji z Parlamentem Europejskim. Eksperci wskazują, że głównym zadaniem Francuzki w EBC będzie przeciwdziałanie długotrwałemu spowolnieniu gospodarczemu w strefie euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane