• rozwiń

Turystyczny raj potrzebuje rąk do pracy

Jak ubezpieczyć auto przed zagranicznym wyjazdem Odtwórz: Jak ubezpieczyć auto przed zagranicznym wyjazdem
Jak ubezpieczyć auto przed zagranicznym wyjazdem "Źródło: TVN24 BiS"

Chorwacki rząd zwiększy liczbę zezwoleń na pracę dla obcokrajowców w turystyce i budownictwie – donosi Reuters. To odpowiedź na prośbę pracodawców, którzy borykają się z deficytem pracowników.

W zeszłym tygodniu chorwackie firmy turystyczne zaapelowały do rządu, by zezwolił na zatrudnienie większej liczby zagranicznych pracowników w nadchodzącym sezonie turystycznym.

"Utorowaliśmy sobie drogę do dobrego sezonu"

- Mimo że naszym głównym celem jest zatrudnienie miejscowej ludności, postanowiliśmy również zwiększyć o dwa tysiące liczbę zezwoleń dla pracowników zagranicznych w turystyce i o tysiąc w budownictwie – ogłosił w środę chorwacki minister pracy Marko Pavic.

Jak pisze Reuters, liczba zezwoleń na pracę w tych sektorach może wzrosnąć o tysiąc, jeżeli zajdzie taka konieczność.

- Dzięki tej decyzji utorowaliśmy sobie drogę do dobrego turystycznego sezonu – powiedział premier Chorwacji Andrej Plenkovic.

Branża turystyczna odpowiada aż za 20 proc. PKB Chorwacji.

Z niedoborem pracowników w Chorwacji zmaga się także handel, produkcja i transport.

Pensje w Chorwacji

W tym roku Chorwacja zatwierdziła już ponad 65 tysięcy zezwoleń na pracę dla pracowników zagranicznych. Dla porównania w zeszłym roku było to 38 tysięcy. W przypadku turystyki limit w 2019 roku wynosi 15,6 tys. wobec niemal 9 tys. w roku 2018.

Średnie miesięczne wynagrodzenie w Chorwacji wyniosło w kwietniu 6434 kun chorwackich (3708 złotych). Stopa bezrobocia na koniec maja wyniosła natomiast 7,5 proc.

Pracownicy zagraniczni, którzy przyjeżdżają do Chorwacji, pochodzą głównie z krajów bałkańskich spoza Unii Europejskiej, a także z Ukrainy i niektórych krajów azjatyckich.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane