• rozwiń
  • WIG20 2341.63 +0.87%
  • WIG30 2680.59 +0.92%
  • WIG 60875.24 +1.13%
  • sWIG80 11915.19 +0.41%
  • mWIG40 4043.51 +0.68%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:02

Dostosuj

Chiny przykręcają kurek z pieniędzmi na wojsko

Chiny przykręcają kurek z pieniędzmi na wojsko
Foto: Flickr (CC BY 2.0)/ Times Asi Foto: Chiny zmniejszają tempo wzrostu budżetu wojskowego

Chiny poinformowały w sobotę, że w bieżącym roku zmniejszą tempo wzrostu swego budżetu wojskowego do około 7 procent, co będzie najniższym takim wskaźnikiem od 2010 roku.

W ubiegłym roku w obliczu wychładzania się chińskiej gospodarki dynamika wzrostu wydatków wojskowych spadła do 7,6 procent, schodząc po raz pierwszy od 2010 roku do poziomu jednocyfrowego.

- To niewystarczające. Wielu ludzi w wojsku nie będzie z tego zadowolonych - powiedziało Reuterowi źródło powiązane z chińskimi oficerami wyższej rangi.

Wydatki na obronę

Rzeczniczka chińskiego parlamentu Fu Ying, która poinformowała o tym wskaźniku wzrostu, zaznaczyła, że wydatki wojskowe pozostaną na niezmienionym od kilku lat poziomie około 1,3 procent produktu krajowego brutto. Liczbowa kwota budżetu obronnego zostanie opublikowana w niedzielę, gdy rozpocznie się coroczna sesja Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, czyli pełniącego w znacznej mierze funkcje potakujące parlamentu Chin.

Jak się oczekuje, w swym wystąpieniu przed parlamentem premier Li Keqiang przedstawi prognozę wzrostu gospodarczego w przyszłym roku na poziomie około 6,5 procent, podczas gdy w roku bieżącym ma on wynieść od 6,5 do 7 procent.

Rozbudowa potencjału wojskowego Chin budzi zaniepokojenie w regionie ze względu na ich roszczenia terytorialne na morzach Wschodniochińskim i Południowochińskim oraz na deklarowanie ich suwerenności nad Tajwanem.

Rzeczniczka Fu uznała obawy przed chińską ekspansją militarną za bezpodstawne. - Popatrzcie na ostatnią dekadę lub nawet wcześniej; na świecie było tyle konfliktów, nawet wojen, których skutkiem była wielka liczba ofiar w ludziach i znaczne straty materialne, tak wielu pozbawionych środków do życia i bezdomnych uchodźców. Które z nich wywołały Chiny? - powiedziała.

Zdaniem dyplomatów ubiegłoroczny oficjalny chiński budżet wojskowy w kwocie 954,35 mld juanów (138,4 mld dolarów) najprawdopodobniej zaniża rzeczywistą wysokość wydatków wojskowych.

 

Czy wojsko przyciąga młodych? Debata w TVN24 BiS (23.02.2017):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane