• rozwiń
  • WIG20 2212.15 +1.32%
  • WIG30 2500.06 +1.21%
  • WIG 57986.45 +0.99%
  • sWIG80 11453.40 +0.21%
  • mWIG40 3649.14 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Chiny mocniej uchylą drzwi dla zagranicznych inwestorów

Chiny mocniej uchylą drzwi dla zagranicznych inwestorów
Foto: Shutterstock Foto: Wystawę w Szanghaju wykorzystała do własnych celów

Chiny zmniejszą restrykcje dla zagranicznych inwestycji w sektorze finansowym oraz obniżą cła na importowane auta – powiedział chiński wiceminister finansów w piątek, po zakończonej tego dnia pierwszej wizycie w Pekinie prezydenta USA Donalda Trumpa.

Chiny podniosą limit udziałów zagranicznych firm w przedsiębiorstwach branży papierów wartościowych, zarządzania funduszami inwestycyjnymi i instrumentów typu futures z 49 do 51 proc., a po trzech latach całkowicie zniosą ograniczenie – powiedział na konferencji prasowej wiceminister Zhu Guangyao.

Pekin zniesie również restrykcje w udziałach zagranicznych firm w bankach – oświadczył Zhu, ale nie podał konkretnej daty wprowadzenia zmian. Obecnie pojedynczy zagraniczny inwestor może posiadać maksymalnie 20 proc. udziałów w danym banku, a najwyżej 25 proc. udziałów w jednym banku może znajdować się w rękach podmiotów zagranicznych.

Zhu Dodał, że Pekin stopniowo zmniejszy również cła importowe w sektorze motoryzacyjnym, ale nie podał szczegółów – pisze agencja AP.

Definitywne otwarcie

Chiński wiceminister ocenił przy tym, że "to otwarcie jest definitywne, a jego efekt będzie dalekosiężny".

Donald Trump, który zakończył w piątek swoją trzydniową wizytę w Pekinie, skarżył się tam na "bardzo jednostronny i niesprawiedliwy" handel z Chinami, który prowadzi do "olbrzymiego deficytu" USA w tych relacjach.

Chiński przywódca Xi Jinping zapewnił, że jego kraj prowadzi reformy, które stworzą "otwarte, przejrzyste i uczciwe" środowisko dla zagranicznego biznesu.

Wcześniej zagraniczne izby handlowe w Chinach wielokrotnie apelowały do Pekinu o rozluźnienie kontroli w dostępie zagranicznych przedsiębiorstw do niektórych sektorów chińskiej gospodarki, w której dominującą rolę odgrywają wciąż wielkie państwowe firmy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane