• rozwiń

Reakcja Azji na Brexit. Kostrzewa: nikt nie spodziewał się takiego wyniku

Azjatyckie reakcje na Brexit Odtwórz: Azjatyckie reakcje na Brexit
Foto: PAP/EPA/FRANCK ROBICHON Foto: e Chiny są jednym z głównych graczy na światowych rynkach, a każda niepewność uderza w ich interesy. | Video: Azjatyckie reakcje na Brexit

Brexit jest jednym z głównym tematów poruszanych przez uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Chinach. Przedstawiciele Państwa Środka nie kryją zaniepokojone sytuacją w Europie. Zdaniem wielu decyzja Brytyjczyków wywołała niepewność na światowych rynkach. Gościem TVN24 BiS był Wojciech Kostrzewa, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny ITI.

- Premier Chin powiedział bardzo wyraźnie, że Brexit oznacza zwiększenie niepewności na światowych rynkach. Zapewnił, że Chiny dołożą wszelkich starań, aby ze swej strony zmniejszać te niepewności, gdyż w ich interesie leży zjednoczona i stabilna Unia Europejska oraz prosperująca Wielka Brytania - powiedział Wojciech Kostrzewa, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny ITI, obecny podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Tjanjin.

Zaznaczył, że Chiny są jednym z głównych graczy na światowych rynkach, a każda niepewność uderza w ich interesy.

Szok dla świata

Kostrzewa jest zdania, że po Brexicie rynki będą poddane spekulacjom.

- Jak najszybsze rozpoczęcie negocjacji (z Wielką Brytanią - red.) jest dobrym rozwiązaniem. Z drugiej strony, zanim rozpocznie się formalny proces, należy przygotować wizję, co ma być na końcu tych negocjacji, a to nie będzie łatwe - mówił w TVN24 BiS.

Ekspert wskazywał również, że decyzja większości Brytyjczyków spotkała się z zaskoczeniem na rynkach finansowych.

- Nikt nie liczył się z taką dozą niepewności i takim wynikiem - dodał Kostrzewa, podkreślając, że część osób nie zdawało sobie sprawy, jakie konsekwencje może przynieść Brexit.

Do tej pory zebrano już ponad 3 mln podpisów w sprawie powtórzenia referendum w Wielkiej Brytanii.

 

Brexit podzielił nie tylko Unię, ale i społeczeństwo. Część Brytyjczyków żałuje głosowania za opuszczeniem UE

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane