• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Chiny zaniepokojone planami Brukseli dotyczącymi inwestycji

Juncker: musimy wzmacniać wspólny rynek Odtwórz: Juncker: musimy wzmacniać wspólny rynek
Juncker: musimy wzmacniać wspólny rynek "Źródło: TVN24 BiS"

Władze Chin wyraziły w poniedziałek zaniepokojenie proponowanym przez szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera ograniczeniem Chinom możliwości przejmowania europejskich firm w takich sektorach jak infrastruktura, nowoczesne technologie i energetyka.

W zeszłotygodniowym orędziu o stanie UE Juncker przedstawił m.in propozycję w sprawie ram monitorowania inwestycji, co dawałoby państwom unijnym prawo do przeciwstawienia się inwestycjom z krajów trzecich w strategiczne sektory gospodarki. Szef KE nie wymienił z nazwy żadnego kraju, ale uznano, że chodzi głównie o inwestujące w Europie chińskie firmy kontrolowane przez państwo.

Apel do Europy

Rzecznik chińskiego MSZ Lu Kang powiedział w poniedziałek, że UE od dawna promuje wolny handel i ułatwia inwestycje, co przynosi wymierne korzyści państwom europejskim. Jego zdaniem zamykanie tych drzwi, "praktykowanie protekcjonizmu w dziedzinie handlu i inwestycji" w imię doraźnych interesów, w długofalowej perspektywie doprowadzi do tego, że straty przewyższą zyski.

Lu wezwał Unię Europejską do poszanowania zasad Światowej Organizacji Handlu, zwłaszcza tych wykluczających dyskryminację. Jego zdaniem UE musi "unikać przekazywania światu błędnych, niejasnych i negatywnych informacji".

Monitorowanie inwestycji

Reuters odnotowuje, że w czerwcu prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał Komisję Europejską do stworzenia systemu monitorowania inwestycji spoza Unii w sektorach strategicznych. W lipcu Niemcy jako pierwszy kraj UE zaostrzyły zasady przejmowania firm przez podmioty zagraniczne po serii transakcji dających Chinom dostęp do zachodnich technologii i know-how.

We Francji są już przepisy blokujące przejęcia w niektórych sektorach, takich jak energetyka i łączność. Przejęcie w zeszłym roku niemieckiej firmy KUKA (roboty przemysłowe, automatyka przemysłowa) przez chińskie przedsiębiorstwo Midea wzbudziło obawy, że Chiny uzyskują nadmierny dostęp do kluczowych technologii, chroniąc zarazem własne firmy przed przejęciem przez podmioty zagraniczne.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane