• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Chiny. Gospodarka

Chiny wysyłają kolejne sygnały. Spadki w handlu zagranicznym

Chiny wysyłają kolejne sygnały. Spadki w handlu zagranicznym
Foto: flickr/ (CC BY-NC-SA 2.0)/ Sam Gao Foto: Pekin Ciny

Chiński handel zagraniczny szósty miesiąc z rzędu był w sierpniu mniejszy w porównaniu z rokiem poprzednim - wynika z danych opublikowanych we wtorek. To zdaniem analityków potwierdza, że druga największa gospodarka świata powoli słabnie. Niemniej spadek handlu okazał się mniejszy, niż prognozowali analitycy.

Eksport Chin liczony w dolarach spadł o 5,5 proc. w porównaniu z sierpniem 2014 i wyniósł 196,9 mld dol. Import spadł o 13,8 proc. do 136,6 mld dol. Cała wartość wymiany handlowej była niższa o 9,1 proc. w porównaniu z sierpniem 2014.

Kolejny sygnał

Dane te - pisze AFP - potwierdzają po raz kolejny spowolnienie chińskiej gospodarki, która jest motorem światowego wzrostu gospodarczego, odpowiadając za 13 proc. światowego PKB. Rynki z niepokojem patrzą na rozwój sytuacji w Państwie Środka, bojąc się, że wpłynie ona negatywnie na inne kraje.

Spadek eksportu jest jednak niższy, niż prognozowali analitycy Bloomberg News (6,6 proc.), i znacząco niższy niż spadek w lipcu, który wyniósł 8,9 proc.

Eksport jest tradycyjnie siłą napędową chińskiego wzrostu gospodarczego. Niespodziewana dewaluacja juana o 5 proc., przeprowadzona w sierpniu, która miała być impulsem napędzającym eksport, jeszcze nie przyniosła widocznych skutków - ocenił Wan Zhao, analityk China Merchants Bank w Szanghaju. Jego zdaniem dewaluacja przyniesie efekty nie wcześniej niż za 3-6 miesięcy.

Reuters komentuje, że produkcja i konsumpcja w Chinach pozostają powściągliwe ze względu na skutki spowolnienia, a popyt krajowy jest w stanie stagnacji, co prowadzi do osłabienia importu. Rząd w Pekinie planuje skorygować sytuację, zachęcając do konsumpcji wewnętrznej bardziej niż inwestycji infrastrukturalnych, które obok eksportu były dotąd bodźcem wzrostu gospodarczego.

Spadki na giełdach. Jak Chiny ratują się przez kryzysem?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane