• rozwiń

Temat: Chiny

Chiny planują gospodarkę. Miliony miejsc pracy i miliardy na wojsko

Chiny nie chcą już importować śmieci. Na świecie rośnie niepokój Odtwórz: Chiny nie chcą już importować śmieci. Na świecie rośnie niepokój
Chiny nie chcą już importować śmieci. Na świecie rośnie niepokój "Źródło: TVN24 BiS"

Premier Chin Li Keqiang utrzymał w poniedziałek cel wzrostu dla chińskiej gospodarki na 2018 rok na poziomie około 6,5 procent, a więc niższym od średniej z ostatnich pięciu lat, i zapowiedział dalsze otwieranie rynku i redukcję obciążeń dla biznesu.

Premier Chin wytyczył te cele, przemawiając w Wielkiej Hali Ludowej do prawie 3 tys. delegatów na otwarcie dorocznej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych - chińskiego parlamentu.

Miliony miejsc pracy

W 2018 roku Chiny zmniejszą nadwyżkę zdolności produkcyjnej stali o 30 mln ton oraz węgla - o 150 mln ton. Może to oznaczać likwidację hut oraz zamykanie kopalń.

Zamknięte mają zostać także wszystkie opalane węglem elektrownie o mocy poniżej 300 MW, które nie spełnią standardów emisji spalin - zapowiedział Li.

W tym roku w chińskich miastach powstanie 11 mln nowych miejsc pracy, a zużycie energii na jednostkę PKB spadnie o 3 proc. - mówił premier.

Zapowiedział też dalsze reformy państwowych firm oraz zwiększenie wysiłków, by Chiny stały się "krajem innowatorów".

Powtórzył że "trzy krytyczne bitwy" toczone przez chińskie władze to zmagania z ryzykiem finansowym, redukcja ubóstwa i walka z zanieczyszczeniem powietrza.

Wydatki na wojsko

Władze Chin zapowiedziały też zwiększenie wydatków na obronę o 8 proc. do 173 mld dolarów. 

Zwiększone wydatki wojskowe - możliwe dzięki stosunkowo wysokiemu wzrostowi gospodarczemu - mają pomoc w dalszej modernizacji i profesjonalizacji armii.

Budżet wojskowy Chin ustępuje jedynie amerykańskiemu, a ten ostatni w 2018 r. ma osiągnąć rekordowy poziom ok. 700 mld dolarów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane