• rozwiń
  • WIG20 2324.19 0.00%
  • WIG30 2671.66 -0.13%
  • WIG 60451.51 -0.13%
  • sWIG80 11971.76 +0.66%
  • mWIG40 4089.91 -0.46%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:45

Dostosuj

Chiny szeroko otwierzą się dla inwestorów. Wyjątkiem branże z "listy negatywnej"

Chiny szeroko otwierzą się dla inwestorów. Wyjątkiem branże z "listy negatywnej"
Foto: Shuttercstock Foto: W niektórych regionach kraju metoda listy negatywnej zostanie wprowadzona już w latach 2015-2017 – poinformowała Xinhua, powołując się na wydany w poniedziałek oficjalny komunikat Centralnej Grupy Kierowniczej Wszechstronnego Pogłębiania Reform

Do 2018 roku Chiny otworzą przed zagranicznymi inwestorami wszystkie sektory swojej gospodarki z wyjątkiem tych określonych w tzw. liście negatywnej. Posunięcie ma usprawnić administrację i zapewnić większą swobodę rynkowi – podała agencja Xinhua.

W niektórych regionach kraju metoda listy negatywnej zostanie wprowadzona już w latach 2015-2017 – poinformowała Xinhua, powołując się na wydany w poniedziałek oficjalny komunikat Centralnej Grupy Kierowniczej Wszechstronnego Pogłębiania Reform.

Branże specjalne

Obecnie zagraniczne podmioty mogą w Chinach inwestować wyłącznie w branże określone w specjalnym katalogu inwestycyjnym. Wyjątkiem jest pilotażowa strefa wolnego handlu w Szanghaju, gdzie lista negatywna obowiązuje od 2014 roku.

Liberalizację rynku inwestycji zapowiadał w ubiegłym tygodniu prezydent Xi Jinping. „Chiny powinny wytrwać w wysiłkach na rzecz przyciągania zagranicznych inwestycji i zagranicznych technologii oraz usprawniać mechanizmy otwierania się" (na te inwestycje i technologie) - ocenił Xi na spotkaniu grupy.

Zachodnie izby handlowe, w tym Izba Handlowa UE w Chinach, od wielu lat apelują do władz tego kraju, by zrezygnowały z katalogu inwestycyjnego na rzecz krótkiej listy negatywnej.

Druga gospodarka świata zanotowała w pierwszej połowie roku wzrost na poziomie 7 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym i zanosi się, że rok 2015 zamknie z wynikiem najsłabszym od ponad 20 lat. Tego lata szanghajska giełda zanotowała najostrzejsze spadki od 2007 roku, a niespodziewana dewaluacja juana doprowadziła w sierpniu do skurczenia się chińskich rezerw walutowych o rekordowe 94 mld dolarów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane