• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Chiny

Chiny rewidują PKB. Wzrost najniższy od niemal ćwierć wieku

Chiny rewidują PKB. Wzrost najniższy od niemal ćwierć wieku
Foto: Shuttercstock Foto: Władze w Pekinie prognozują, że w tym roku wzrost gospodarczy przekroczy 7 proc.

Nie 7,4 a 7,3 proc. - tyle w zeszłym roku wyniósł wzrost gospodarczy Chin - podał Chiński Narodowy Urząd Statystyczny. To najgorszy wynik od 24 lat.

Chiński Narodowy Urząd Statystyczny zrewidował wyliczenia dotyczące wzrostu PKB za 2014 roku. Według nowych danych ostateczny wynik jest gorszy od pierwotnego o 0,1 proc. Oznacza to, że dynamika chińskiego PKB w ubiegłym roku wyniosła 7,3 proc.

Coraz gorzej

Takie tempo wzrostu gospodarczego jest najsłabsze od 24 lat. Co ważne również w tym roku wynik nie będzie lepszy. Zdaniem optymistycznych prognoz chińskich władz PKB w 2015 roku powiększy się o 7 proc. Jednak, gdy pod uwagę weźmiemy kiepskie wskaźniki gospodarcze m.in. spadający eksport oraz popyt wewnętrzny, a także krach na giełdzie, to te założenia wydają się mało realne. Wątpi w to także wielu analityków.

- Chiny weryfikują dane wzrostu gospodarczego co roku, ale zwykle była to korekta w górę - podkreśla Dariusz Kowalczyk, ekonomista w Credit Agricole. 

- Patrząc racjonalnie spadek o 0.1 proc. nie jest wielkim problemem i nie mówi nam wiele o chińskiej gospodarce, ale jeśli chodzi o nastroje, to z pewnością są to negatywne zmiany - dodaje.

Ważne dane

Kolejne ważne dla chińskiej gospodarki dane poznamy we wtorek. Chodzi o wyliczenia dotyczące chińskiego handlu zagranicznego. Warto przypomnieć, że w ostatnim odczycie w lipcu eksport spadł aż o 8,3 proc.

Czy chińskiej gospodarce grozi katastrofa? Materiał "Faktów z Zagranicy".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane