• rozwiń

Chiny podbijają Amerykę Łacińską. Obiecują 10 lat wielkich inwestycji

Foto: PAP/EPA Foto: Prezydenci; Chin Xi Jinping oraz Ekwadoru Rafael Correa

Na pierwszym Forum Ministerialnym z udziałem 20 krajów Ameryki Łacińskiej w Pekinie prezydent Xi Jinping zapowiedział zainwestowanie w tych krajach w ciągu 10 lat 250 miliardów dolarów. Dotąd, od 2010 r., inwestycje te wynosiły 10 miliardów rocznie.

W Wielkim Pałacu Ludowym na placu Tiananmen Xi Jinping, inaugurując w czwartek Forum, w którym uczestniczą szefowie dyplomacji 20 państw członkowskich Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC), oświadczył, że jego kraj pragnie wykroczyć poza stosunki dwustronne z tymi państwami, aby potraktować je jako "blok".

Wielki potencjał

- Jest to region wschodzących gospodarek o wielkim potencjale i perspektywach rozwoju - oświadczył chiński prezydent.

Chińskie inwestycje w regionie nie rosły w tym samym tempie co handel, a Pekin proponuje obecnie, według słów Xi, ich pomnożenie jako część swej nowej strategii w Ameryce Łacińskiej.

W ciągu najbliższych dziesięciu lat wartość wymiany handlowej między Chinami i Ameryką Łacińską powinna dojść do 500 miliardów dolarów rocznie - zadeklarował prezydent Chin.

Surowce

- Obie strony znalazły po drugiej stronie Pacyfiku to, co im najbardziej potrzebne: jedna - surowce i zasoby energetyczne, druga - zbyt dla produkcji swych manufaktur - skomentował deklaracje prezydenta Chin na Forum madrycki dziennik "El Pais".

Przypomniał, że "od początku XXI wieku Chiny i kraje CELAC 20-krotnie pomnożyły dwustronną wymianę handlową, jednak chińskie inwestycje nie rozwijały się w tym samym tempie, a Pekin lokował dotąd w krajach CELAC zaledwie 4,1 proc. swych bezpośrednich inwestycji.

Inwestycje

W przeddzień inauguracji dwudniowego forum Chiny-kraje CELAC prezydent Wenezueli Nicolas Maduro spotkał się z Xi Jinpingiem i odbył rozmowy z szefami wielkich chińskich przedsiębiorstw. W wyniku tych spotkań uzgodniono, iż Chiny dokonają w Wenezueli inwestycji przekraczających 20 miliardów dolarów.

Rzecznik rządu chińskiego potwierdził, iż jego kraj postanowił dokonać inwestycji w takich sektorach wenezuelskiej gospodarki jak energetyka, surowce energetyczne i rolnictwo oraz dostarczyć Wenezueli nowych technologii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Ollala
Ameryce Łacińskiej nie pasowała współpraca z USA, bo to kapitaliści, a teraz sami wpadają w szpony sępiego kapitalizmu chińskiego.
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane