• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Chiny nie chcą Twittera, Google'a i Facebooka? Partia zacieśnia cenzurę w internecie

Chiny nie chcą Twittera, Google'a i Facebooka? Partia zacieśnia cenzurę w internecie
Foto: freeimages.com Foto: Zakłócenia w pracy zagranicznych serwisów internetowych

Chiński rząd rozpoczął walkę z VPN - wirtualnymi sieciami prywatnymi, która pozwalają Chińczykom na swobodny dostęp do zagranicznych serwisów internetowych, takich jak Twitter, Google i Facebook. Strony te od lat blokowane są przez chińskie władze.

W skład popularnego Virtual Private Network (VPN) wchodzi trzech dostawców Astrill, StrongVPN i Golden Frog, zaangażowanych w "wyścig zbrojeń" w niezwykle skomplikowanym systemie cenzury chińskiego internetu. System VPN pozwala na dostęp do stron internetowych i usług, które są zwykle blokowane w Chinach, w tym serwisów prowadzonych przez Google'a, Facebooka oraz Twittera.

Większa swoboda dla mediów krajowych

- Zakłócenia, które pojawiły się wśród dostawców VPN w tym tygodniu są bardziej skomplikowane niż te, które zaobserwowaliśmy w przeszłości - powiedział Yokubaitis, prezes Golden Frog.

Chińscy analitycy tłumaczą, że "dla zapewnienia większego bezpieczeństwa", sieciowe zarządzanie kraju powinno być zdecydowanie lepiej obserwowane.

Ekspert do spraw bezpieczeństwa cybernetycznego z think-tanku wspieranego przez rząd chiński, powiedział "Global Times", że krajowy system zapory sieciowej, "został zaktualizowany do poziomu większej suwerenności cyberprzestrzeni".

Zagraniczne media pod ścisłą kontrolą

W Chinach blokowanie zagranicznych serwisów internetowych staje się coraz powszechniejsze. Cenzorzy utrzymują ścisłą kontrolę nad tym, co może być publikowane w internecie, aby wyeliminować te treści, które są postrzegane jest jako potencjalne zagrożenie dla rządzącej partii komunistycznej.

Większość krajowych i zagranicznych firm w Chinach używa sieci VPN do prowadzenia działalności niezakłócanej przez cenzurę. Problemy z internetem napotykają raczej indywidualne osoby, które korzystają z urządzeń mobilnych.

Astrill poinformowało, że niektóre protokoły VPN w Chinach są "zablokowane niemal w czasie rzeczywistym" w Chinach. StrongVPN także potwierdza na swoim serwisie, że niektóre z jego serwerów nie były dostępne dla użytkowników w Chinach. Golden Frog, które prowadzi usługi VyprVPN, także zaobserwował zwiększoną ilość zakłóceń w ostatnich dniach.

Hua Chunying, rzeczniczka chińskiego MSZ, poinformował, że nie widziała raportów dotyczących zakłóceń VPN, wobec tego "nie jest świadoma ich specyfiki".


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane